Koronavirüs’den dolayı iş hayatının belli bölümlerinde yaşanan aksaklıklar ve durgunluktan etkilenen vatandaşlar için kamu ve özel sektör bankalar ekonomiye destek paketlerini açıkladılar. Bu paketler içerisinde ticari ve bireysel kredilerin ertelenmesine de imkan verildi. Peki hangi banka nasıl bir Ekonomiye Destek Paketi açıkladı ? Hangi bankalar Kredi Erteleme seçeneği sunuyor ? Kredi Erteleme başvurusu nasıl yapılır ? sorularının cevapları ve daha fazlası..

(Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, VakıfBank, QNB FinansBank, Akbank, Garanti Bankası, DenizBank, KuveytTürk, Halk Bankası, ING Bank)

Ziraat Bankası Ekonomiye Destek Paketi Ve Kredi Erteleme

Ziraat Katılım Bankası, ticari ve bireysel müşterilerin 31 Mart’a kadar ödenmesi gereken taksit, kar payı ve anapara ödemelerini öteleyecek. Bankadan yapılan açıklama şu şekilde;

“Ekonomik İstikrar Kalkanı” hamlesi doğrultusunda, vatandaşlarımızın ve iş dünyamızın bu dönemde nakit akışlarında yaşayabilecekleri bozulmaya karşı aşağıda belirtilen desteklerin uygulanmasına karar verilmiştir.

1) Ticari ve bireysel müşterilerin talep etmeleri halinde 31.03.2020 tarihine kadar ödenmesi gereken taksit, kar payı ve anapara ödemelerinin ötelenmesine,

2) Nakit akışı bozulan veya bozulması öngörülen ve buna bağlı ödeme sorunu yaşayabilecek müşterilerimizin mevcut finansmanlarının; 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre tanınmak suretiyle, uygun vadeli yapılandırma uygulamalarının geliştirilmesi,

3) Personel maaşlarını, Bankamız üzerinden ödeyen firmaların 2020 Şubat ayı sonundaki istihdamlarını korumaları kaydıyla; ihtiyaç duymaları halinde 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkanı verilmesi,

4) Bankamızdan finansman limiti olan müşterilerimizin mevcut koşullar nedeniyle oluşabilecek işletme sermayesi ve Doğrudan Borçlandırma Sistemi’ne yönelik ilave limit ihtiyaçlarının ivedilikle karşılanması, tedbirlerini bugünden itibaren uygulamaya almış bulunuyoruz.

Ziraat Bankası Kredi Erteleme Başvurusu

Ziraat Bankası Kredi Erteleme Başvurusu ; ERTELE yazıp boşluk bıraktıktan sonra TC kimlik numaranızı 4757‘ye göndererek başvurunuzu yapabilirsiniz

Türkiye İş Bankası Ekonomiye Destek Paketi Ve Kredi Erteleme

Ekonomiye destek paketi ve kredi erteleme başvurusu ile ilgili bankanın yaptığı açıklama ;

Değerli Müşterilerimiz,

Korona virüs salgını nedeniyle yürüttüğümüz ekonomiye destek paketi kapsamında açık ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi taksit ödemeleriniz ile kredi kartı hesap özeti borçlarınızı 3 aya kadar öteleyebilirsiniz. Ek Hesap faiz tahsil gününüzü de aynı kapsamda 3 ay sonra olacak şekilde öteleyebilirsiniz.

Türkiye İş Bankası Kredi Erteleme Başvurusu

Tüketici Kredisi Taksit Erteleme

Taksit ödemeli tüketici kredinizi öteleyebilmek için, Bireysel İnternet Şubemiz’e giriş yaparak, ana menüden “Kredilerim->Kredi Bilgilerim” sayfasındaki “Tüketici Kredisi” sekmesinden kredilerinize ulaşıp, ötelemek istediğiniz krediyi seçip “Ödeme Planı Ötele/Göster butonunu kullanarak yeni ödeme planınızı görüntüleyebilir ve onaylayabilirsiniz. Ödeme planına onay vermenizle birlikte, ödeme planına ait taksit ödemeli tüketici kredilerinizin taksitleri 3 ay ötelenecektir. Öteleme işleminiz gerçekleştirildikten sonra, öteleme dönemi içerisinde ödeme yapmak istemeniz halinde, dilediğiniz zaman İşCep veya İnternet Şubesi’nde yer alan “Krediler – Borç Ödeme” menüsünden borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Taksit ötelemesi İnternet Şubesi’nden yapılamayan aşağıdaki kredi türleri için öteleme talepleri, faaliyette olan şubelerimiz tarafından değerlendirmeye alınacaktır.

1. Esnek ödeme planı ile kullandırılmış krediler
2. Peşin faiz tahsil edilerek kullandırılmış krediler
3. Dövize Endeksli Krediler (DEK)
4. Konut Finansmanı kredisine konu taşınmazın satıldığı ancak kredinin kapatılmadığı krediler
5. Kısmi taksit tahsilatı olan krediler
6. 1 Ocak 2020 tarihinden önce gecikmeye düşmüş olan krediler
7. Faiz Destekli Kentsel Dönüşüm Kredileri

Ek Hesap Faiz Erteleme

Ek Hesap faiz ödeme gününüzü 30 Nisan’a kadar başvurarak 3 ay sonra ödemek üzere erteleyebilirsiniz. Talebinizi, İşCep içinde “Kampanyalar” sekmesinde veya
İnternet Şubesi’ne girince çıkan alanda yer alan teklifi kabul ederek iletebilirsiniz. Erteleme talebiniz bankamızca gerçekleştirildikten sonra tarafınıza SMS ile bildirimde bulunulacak ve ilk faiz ödeme gününüz 3 ay ertelenmiş olacaktır

Halkbank Kredi Erteleme Başvurusu

Hassas günlerden geçtiğimiz bu dönemde devreye aldığımız “Ekonomiye Destek Paketi” kapsamında; talep etmeniz halinde 25 Mart 2020’den önce kullandığınız Bireysel İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi taksit ödemelerinizi 3 aya kadar mevcut kredi faiz oranınız ile erteleyebilirsiniz.

Erteleme işleminden doğan faiz farkınız, kalan kredi vadenize eşit olarak dağıtılacaktır. Taksit erteleme talebiniz başvurunuz sonrası 7 iş günü içerisinde tamamlanacaktır. Taksit erteleme gerçekleştikten sonra tarafınıza SMS ile bilgilendirme yapılacak olup, yeni ödeme planınızı Halkbank İnternet Şube ve Mobil Şube’den görüntüleyebilirsiniz.

Bireysel Kredi Taksit Erteleme talebimi nereden yapabilirim?

Halkbank İnternet Şubesi’nden giriş yaptıktan sonra; Kredi > Bireysel Kredilerim > Bireysel Kredi Erteleme sekmesinden Bireysel Taksit Erteleme adımlarını izleyerek taksit erteleme talebinizi iletebilirsiniz.

Halkbank Mobil Şubesi’ne giriş yaptıktan sonra; Krediler>Bireysel Kredi Erteleme sekmesinden Erteleme adımlarını izleyerek taksit erteleme talebinizi iletebilirsiniz.
0850 222 0 400 Halkbank Dialog’u arayarak müşteri temsilcisine bağlanmadan sesli yanıt sistemimizde “Taksit Erteleme” teklifi ile talebinizi iletebilirsiniz. Açık Hesap Faiz Erteleme Talebiniz doğrultusunda; Açık Hesap faizinizi üç (3) aya kadar erteleyebilirsiniz.

Erteleme işleminden doğan fark faizinin tahakkuk dönemine ertelenecektir. Faiz erteleme talebiniz 7 iş günü içerisinde tamamlanacaktır. Faiz erteleme işleminiz gerçekleştikten sonra tarafınıza SMS ile bilgilendirme yapılacaktır.

Açık Hesap Faiz Erteleme talebimi nereden yapabilirim ?

Halkbank İnternet Şubesi’nden giriş yaptıktan sonra; Ürün-Kampanyalarım-Güncel Kampanyalar sekmesinden Açık Hesap Borç Erteleme adımlarını izleyerek faiz erteleme talebinizi iletebilirsiniz.

Halkbank Dialog’u arayarak müşteri temsilcisine bağlanmadan sesli yanıt sistemimizde “Faiz Erteleme” teklifi ile talebinizi iletebilirsiniz.

Vakıfbank Ekonomiye Destek Paketi Ve Kredi Erteleme

Hassas günlerden geçtiğimiz bu dönemde devreye aldığımız Ekonomiye Destek Paketi kapsamında talebiniz doğrultusunda kredinizin taksitlerini (İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi, Ek Hesap, Kredi Kartı) 3 ay sonraya öteleyebilirsiniz.

23 Mart 2020’den önce kullandığınız Taksitli Kredilerde (İhtiyaç Kredisi, OTO, Konut) taksit ödemeleri talep edilmesi halinde 3 ay sonraya ötelenebilecektir. Öteleme sonucu vade uzatmadan kaynaklı oluşacak akdi faiz yeni ödeme planındaki taksitlere dağıtılacak olup, ayrıca Temerrüt/Gecikme Faizi alınmayacaktır. Talebinize istinaden taksitli kredilerde oluşacak yeni ödeme planının tarafınızca onaylanması sonrasında otomatik olarak güncelleme yapılacaktır.

Ek hesaplarda ise talep etmeniz durumunda öteleme döneminden sonraki ilk ay faiz tahakkuk işlemi yapılacaktır.

Kredi kartlarında ekstre erteleme talep etmeniz durumunda tüm ekstre borcunuz 3 ay sonraki ekstre dönemine ertelenebilecektir. İşlem anında kredi kartı sahiplerinin finansal koşulları onayı ile 3 ay ekstre erteleme işlemi gerçekleştirilecektir.

Vakıfbank Kredi Erteleme Başvurusu

VakıfBank Mobil’den ve İnternet Bankacılığından “Profilim” butonuna tıklayarak “Bize Yazın” bölümünden “BİREYSEL KREDİLER- Covid-19 Kredi Taksit Erteleme Talepleri” menüsünden taksit öteleme talebinizi iletebilirsiniz.

Çağrı Merkezi’nden bağlanarak taksit öteleme talebinizi iletebilirsiniz.

Ek Hesap Ekstre Öteleme Talebi Hangi Kanallardan yapılır?

VakıfBank Mobil’den ve İnternet Bankacılığından “Profilim” butonuna tıklayarak “Bize Yazın” bölümünden “BİREYSEL KREDİLER- Covid-19 Ek Hesap Ekstre Erteleme Talebi” menüsünden taksit öteleme talebinizi iletebilirsiniz.

Çağrı Merkezi’nden bağlanarak taksit öteleme talebinizi iletebilirsiniz.

Kredi Kartı Ekstre Erteleme Talebi Hangi Kanallardan yapılır?

VakıfBank Mobil’den, İnternet Bankacılığından, Çağrı Merkezinden ve Şubelerimizden ekstre erteleme talebinizi iletebilirsiniz.

Bireysel Kredi Taksit Öteleme/Ek hesap Ekstre Öteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bireysel Kredi (İhtiyaç Kredisi, Oto, Konut) taksit öteleme talebi sonrasında taksitli bireysel kredilerde oluşacak yeni ödeme planları Vakıfbank Mobil ve İnternet Bankacılığı üzerinden “Onay Bekleyen Sözleşme/Belgeler” menüsünden onayınıza sunulacak olup onayınıza sunulduğuna dair öncesinde bilgilendirme yapılacaktır. Söz konusu menü üzerinden onay verilmesi durumunda öteleme işlemi gerçekleşmiş olacaktır.

Ek hesap ekstresinin 3 ay ötelenmesi için ek hesap öteleme talebinin yukarıda belirtildiği şekilde iletilmesi yeterlidir.

Kredi Kartı Ekstre Erteleme Talebi Nasıl Yapılır?

VakıfBank Mobil’den, İnternet Bankacılığından Kredi Kartı menüleri üzerinden anında yapılabilecektir.

Çağrı Merkezinden ve Şubelerimizden de müşteri talepleri ile gerçekleştirilebilir

İng Bank Ekonomiye Destek Paketi Ve Kredi Erteleme

Koronavirüs salgını, Türkiye dahil birçok ülkede bireyler ve toplum üzerinde geniş çaplı bir etki gösteriyor.

Bazı müşterilerimizin beklenmedik finansal sıkıntılarla karşılaşmış olabileceklerini düşünerek bu müşterilerimizin ihtiyaçlarını desteklemek amacı ile bir takım uygulamaları devreye aldık.

ING’de bulunan kredisini geri ödeme hususunda zorlanan KOBİ ve ticari müşterilerimizin şubeleri ile iletişime geçmelerini rica ediyoruz.

Koronavirüs salgınından etkilenen bireysel müşterilerimize ihtiyaç, taşıt, konut kredisi taksitleri ve kredi kartı ekstre ödemeleri için 3 ay erteleme imkanı veriyoruz.

Bu uygulamadan yararlanmak isterseniz, kredinizin faiz oranı ile taksit tutarı yeniden hesaplanır ve yeni bir ödeme planı oluşturulur.

İng Bank Kredi Erteleme Başvurusu

Evinizden çıkmadan, ING Mobil-> Ödemeler -> Kredi Ödemesi sekmesinden kredileriniz için ödeme erteleme talebinde bulunabilirsiniz. Talebinizle ilgili hafta içi mesai saatlerinde sizi arayacağız.

Kredi erteleme detayları

30 Nisan 2020 tarihine kadar talepte bulunan müşterilerimizin kredilerine yönelik taksit ödemeleri, 3 ay ertelenir. (Örneğin, 15 Nisan tarihli taksitin, 15 Temmuz tarihinde ödenmesi beklenir.) Kredi süresi, aylık taksitin aynı seviyede korunması için bu doğrultuda uzatılır.
Ertelenmiş ödemelerden doğan ek faiz, yeni plandaki ilk taksit ödemesine yansıtılır. Ödeme planı yenilendiğinden, diğer taksit tutarlarınız da güncellenir.

Garanti Bankası Ekonomiye Destek Paketi Ve Kredi Erteleme

Garanti BBVA, Koronavirüs salgını sebebiyle ülkemizin içinde bulunduğu olağanüstü dönemde gerek toplum sağlığını korumak gerekse olası ekonomik sorunların üstesinden gelebilmek üzere yeni tedbirler geliştirdi.

Bu kapsamda müşterilerine sunduğu destekler şu şekilde:

 • Müşterilerin ihtiyacına göre, kredi anapara, faiz ve taksit ödemelerini, herhangi bir ek koşul aranmaksızın, 30 Haziran 2020 tarihine kadar öteleme imkânı,
 • Ticari kredilerde mevcut kredilerin anapara ödemeleri 6 aya kadar uzatılabilme; sonrasında ise firmaların nakit akışına göre yeniden yapılandırma,
 • KOBİ’ler ile mikro ölçekli işletmelerin hâlihazırdaki finansal yükümlülüklerini karşılayabilmeleri adına, mevcut limitlerinin yanında, ihtiyaç durumunda proaktif limit çalışmalarıyla destekleme,
 • KOBİ’lerin nakit akışına destek olmak amacıyla tedarikçi finansman limitlerinde esneklik,
 • Bireysel müşterilere tüketici kredileri ve ek hesap ödemelerini 3 ay süreyle ertelemenin yanı sıra kredi kartı borcu ödemelerinde de destek sağlanması,
 • Koronivirüs salgınından ağırlıklı etkilenen sektörler başta olmak üzere, ekonomik destek ihtiyacı duyan tüm kurum, şirket ve işletmelere, sektörüne uygun olarak ödemesiz dönem seçeneği de dikkate alınarak gerekli desteğin sağlanması,
 • Her türlü masraf ve komisyon itibarıyla, sıkıntıda olan müşterilere içinde bulunduğu mali durum dikkate alınarak kişi bazında değerlendirilip destek olunması,
  30 Nisan 2020 tarihine kadar, Garanti BBVA Mobil, İnternet Bankacılığı veya ATM’lerden yapılacak havale ve EFT işlemlerinin ücretsiz olması.

Garanti Bankası Kredi Erteleme Başvurusu

Bireysel ve şahıs firması sahibi müşterilerimiz; ihtiyaç, taşıt, konut ve işyeri kredilerinizin faiz oranları değişmeden 3 aya kadar taksit erteleme ve 6 aya kadar vade uzatma işlemlerini Garanti BBVA İnternet – Hesap ve Ürün > Kredi Hesabı adımında yer alan “Kredi Erteleme” butonuna tıklayarak hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Ertelenen aylar için hesaplanan faiz tutarı ödeme planınıza eklenecektir, işleminizi yaparken yeni ödeme planını ve Kredi Hesabı adımında yer alan Yardım ve Öneriler alanından kredi erteleme şartlarını incelemeyi unutmayın. Avans Hesap ekstreleri için 3 aya kadar öteleme işlemlerinizi, 444 0 335 Garanti BBVA Anında Kredi Hattı’nı veya şubelerimizi arayarak yapabilirsiniz.

Kredi kartı sahiplerine, ekstrelerini 3 ay erteleme imkânı sunuyoruz. Kart sahipleri Ekstre Atlat fonksiyonunu kullanarak, kredi kartı ekstrelerini minimum ödeme şartı olmaksızın, 3 ay süreyle erteleyebilir.

Denizbank Ekonomiye Destek Paketi Ve Kredi Erteleme

DenizBank, koronavirüs salgınının müşterileri üzerinde yaratabileceği kısa vadeli finansal sorunların aşılması amacıyla talep olması durumunda 30 Nisan’a kadar anapara, faiz ve taksit ödemelerinde 3 aya kadar öteleme kararı aldığını duyurdu.

DenizBank açıklamasında, koronavirüs salgını nedeniyle oluşabilecek kısa vadeli finansal sorunlara ilişkin bazı ekonomik tedbirler alındığı belirtilerek, şöyle devam edildi:

“Bireysel ve ticari müşterilerimizden talep edenlerin 30 Nisan’a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri mevcut koşullarla 30 Haziran’a kadar ötelenebilecektir. Mobil, İnternet Şube, ATM, fastPay ve İletişim Merkezi üzerinden yapılacak EFT ve havale işlemleri aksi belirtilene kadar ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.

ATM’lerimizden kart veya QR Kod ile günlük para çekme limiti ücretsiz 5 bin TL’ye kadar yükseltilmiştir. Müşterilerimizin sağlığı için şubelerde yüz yüze hizmet verdiğimiz mesai saatleri 12.00-17.00 olarak düzenlemiştir.”

Açıklamada, bankanın; Mobil Şube, İnternet Şube, fastPay, ATM ve İletişim Merkezi üzerinden 7/24 hizmet vermeye devam edeceği belirtildi.

QNB Finansbank Ekonomiye Destek Paketi Ve Kredi Erteleme

QNB Finansbank, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle kişi ve kurumların yaşadıkları ekonomik sıkıntılara destek olmak amacıyla, kredi kullanan bireysel ve tüzel müşterilerine ödemeleri için erteleme imkanı sunuyor.

QNB Finansbank‘tan yapılan açıklamaya göre, kredi kullanan bireysel ve tüzel müşteriler, ödeme sıkıntısı çekmeleri durumunda bankaya başvurarak kredi anapara, faiz ve komisyon ödemelerini 3 ay erteleyebilecek.

Ayrıca, dönemsel olarak etkilenen sektörlerde faaliyet gösteren tüzel müşterilerden de nakit akış problemi yaşayanlara, 6 ay ila 1 yıl ödemesiz dönem içerecek şekilde yapılandırma imkanı sağlanacak.

Kredilerinde erteleme talep eden müşteriler çağrı merkezi üzerinden başvuru yapabilecek.

KuveytTürk Ekonomiye Destek Paketi Ve Kredi Erteleme

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili alınan önlemler kapsamında çalışanlarının ve müşterilerinin sağlığını ve güvenliğini hiçbir şekilde riske atmadan hizmetlerini devam ettiren Kuveyt Türk, yaşanan süreçte nakit akışı bozulan bireysel ve tüzel müşterilerine yönelik destek paketi hazırladı.

Kuveyt Türk’ün bireysel ve tüzel müşterilerine destek olmak amacıyla aldığı kararlar şöyle:

 • Yeni tip koronavirüs salgınından etkilen sektörlerde faaliyet gösteren tüzel müşterilerin ihtiyaç duyması ve talep etmesi halinde Nisan ayı sonuna kadar olan taksit ödemeleri, anapara ve kâr payı dâhil 3 ay ötelenebilecek.
 • Covid-19’dan etkilenen sektörlerde faaliyet gösteren firmalarda çalışan veya bu sektörlerde müteşebbis olan bireysel müşterilerin ihtiyaç duyması ve talep etmesi halinde konut, ihtiyaç ve araç finansmanının Nisan sonuna kadar olan taksit ödemeleri, anapara ve kâr payı dahil3 ay ötelenebilecek.
 • Salgından etkilenen tüm müşterilerin ihtiyaç duyması veya talep etmesi halinde kredi kartı borçları 3 ay ötelenebilecek.
 • Salgından etkilenen sektörlerde bulunan tüm segmentlerdeki müşterilerin bugüne kadar kullandıkları finansman, ihtiyaç duymaları halinde -ödemesiz dönem dahil- mevcut vade yapısından daha uzun bir vadede yapılandırılması sağlanabilecek.

Akbank Ekonomiye Destek Paketi Ve Kredi Erteleme

​Değerli Müşterilerimiz,

Korona virüs salgınının etkileri nedeni ile müşterilerimizin tüketici ve ticari kredilerinin 30 Nisan 2020’ye kadar olan anapara, faiz veya taksit ödemeleri, talep edilmesi halinde, mevcut faiz koşulları ile erteleme faizi alınarak, kredi kartı borçları ise alışveriş faizi alınarak 30 Haziran 2020 tarihine kadar ötelenebilecektir.

30 Nisan’a kadar kesilecek kart ekstreleri alışveriş faizi ile ertelenecek olup, varsa kartın otomatik ödeme talimatı bu süre için iptal olacaktır. 30 Nisan sonrası kesilecek ekstreler mevcut koşullar ile devam edecektir.

Bireysel kredi taksitlerinizi ertelediğinizde, Mart ve Nisan ayında gelecek olan taksitleriniz, taksit günü değişmeden Haziran ayına ötelenecektir.

Ertelemeden doğan faiz oranı, kullanmış olduğunuzu kredinin faiz oranı ile erteleme gün sayısı üzerinden hesaplanarak, Haziran ayında oluşacak ilk taksite eklenecektir.

Artı Para ekstre borcunuzu ertelemeniz halinde, erteleme dönemindeki Artı Para kullanımları için faiz işlemeye devam edecektir. Bununla birlikte, faiz tahsilatı, 3 ay sonraya ötelenmiş olan faiz tahsil tarihinde yapılacaktır. Artı Para limitinizde boşluk olması durumunda, limitinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Erteleme taleplerinizi 444 25 25 Müşteri İlişkileri Merkezi’ne iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.