Genel

Türkiye 2018 Yılına Hangi Zamlar İle Girdi?

Dün gece tüm dünya yeni yıla girdi. Türkiye yeni yıla girerken artan asgari ücret ve bununla birlikte gelen zamlar ile yeni yıla girdi. 2018 yılında neye ne kadar zam geldi?

Herkes yeni bir yıla girerken güzel dileklerle girse de ülkemiz her yeni yıla girerken getirdiği zamlar ile konuşuluyor. Asgari ücret ülkemizde bu yıl net 1.603 lira olacak. 100 lira artan asgari ücret bekleyenleri sevindirmediği gibi üstüne gelen zamlar ile oldukça düşündürdü. Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında Türkiye’de yaşam oldukça pahalı ve verilen asgari ücrette herkesin bildiği gibi yetersiz. Özellikle benzin, elektrik, internet, su gibi mecburi ihtiyaçlar her yıl zamlanınca yeni yılı mutlu geçirmekte imkansızlaşıyor. 2018 yılına girerken nelere zam geldi;

1) Pasaport Zammı

Türkiye pasaportu dünya genelinde en geçersiz pasaportlar arasında yer alıyor. Örneğin bir Türk vatandaşı için Avrupa ülkelerine gitmek neredeyse eziyet. Çünkü vize politikası nedeni ile tonlarca evrak ve para vermek gerekiyor. durum böyle olmasına rağmen yeni yılda pasaport ücretlerine zam geldi. Geçtiğimiz yıl 1 yıllık pasaport harcı 169.5 lira iken bu yıl zamlanarak 194 lira oldu.

pasaport zammı

2) Emlak Zammı

Türkiye’de en pahalı olan şeylerden biri olan emlak vergilerine zam geldi. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirde yaşıyorsanız artık daha fazla kira vereceksiniz. Zaten ateş pahası olan kiralar emlak vergisine gelen 7.25 oranındaki zam yüzünden biraz daha artacak.

emlak zammı

3) Trafik Cezaları Zammı

Türkiye’de getirilmesi gereken en doğru zamlardan biri olan trafik cezaları zamlandı. Türkiye’de çoğu ehliyet sahibi kişi trafik kurallarına uymadığı için açıkça söyleyebiliriz ki en sevindiğimiz zam trafik cezaları zammı oldu. Önceden kırmızı ışıkta geçmenin cezası 206.5 liraydı. Bu yıl bu ceza zamlanarak 236.4 liraya yükseldi. Ayrıca motorlu taşıt vergisi yani MTV de yeni yılda yüzde 15 ve 25 oranlarında zam aldı.

Trafik Cezaları Zammı

4) Cep Telefonu Vergi Zammı

Zaten ülkemizde diğer ülkelere göre oldukça pahalı olan cep telefonu fiyatlarına da vergi zammı geldi. Cep telefonları özel iletişim vergisine gelen zam ile fiyat 47.7 liradan 54.6 liraya yükseldi.

Cep Telefonu Vergi Zammı

5) Köprü Geçiş Zammı

İstanbulluların zaten şikayetçi olduğu köprü geçiş ücretlerine zam geldi. Fatih Sultan Mehmet ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsünden geçişler için ücretler zamlanarak 7 liradan 8.75 liraya yükseldi.

Köprü Geçiş Zammı

Betül kılıç

Yazılım Mühendisi, İçerik Üreticisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu