7.3 İle Sarsılan Nepal ’de Ölü Sayısı Yükseliyor 2

25 Nisan tarihinde 7.8 şiddetindeki bir deprem ile 8.000 kişinin yaşamını yitirdiği Nepal de 12 Mayıs tarihinde meydana gelen 7.3 Şiddetindeki depremde de ölü sayısının artmasından korkuluyor.

İlk yapılan açıklamalara göre ülkenin 75 bölgesinden 31 ini direkt olarak etkileyen ve merkez üstü Everest Dağı yakınları olan depremde 1006 kişi yaralanmış ve 50 den fazla kişi de yaşamını yitirmiş durumda.

Nepal dışında depremin hissedildiği Hindistan’da şu ana kadar 17 kişinin yaşamını yitirdiği ilk gelen bilgiler arasında.

25 Nisan Depreminden sonra yaralar henüz sarılamamışken gerçekleşen bu deprem ile Nepal ve çevresindeki ülkelerde sıkıntıların ve can kayıplarının artması bekleniyor.

Bölgeye daha önce giden ve 7.3 şiddetindeki deprem sırasında Nepal sınırlarında bulunan bazı gazeteciler Sosyal Medya üzerinden ilk bilgileri aktarırken depremin şiddetini net bir şekilde belirtmişlerdir.

Nepal Depremi 12 Mayıs 7.3 İle Sarsılan Nepal ’de Ölü Sayısı Yükseliyor Dünya haberleri Güncel haberler  Nepal Depremi Ölü Sayısı Nepal Depremi Nepal 25 Nisan Nepal Depremi 12 Mayıs Nepal Depremi
Nepal Depremi 12 Mayıs

7,3 büyüklüğündeki deprem sırasında bir yardım konvoyuyla dağlık alanda bulunan BBC muhabiri Yogita Limaye, yazdığı Tweette “Yerin uzun süre sarsıldığını hissettik. Yakındaki dağdan toz bulutları ve taşların dağıldığını gördük.” dedi.

Limaye BBC yayınında da, “Panik duygusunu gayet iyi anlıyorum. 2,5 haftadır sarsıntılar devam ediyor. Ama bu defaki gerçekten çok uzun sürdü. İnsanlar dehşet içinde.” diye konuştu.

UNICEF adına bölgedeki bir okulda hasarı inceleyen Kent Page, “Okul çökecek zannettik. İnsanlar çok büyük bir korku içinde. Benim için de ürkütücüydü. İki büyük deprem yaşayan çocukların neler hissettiğini düşünemiyorum. Nepalli çocukların durumu hakkında büyük bir kaygı içindeyiz.” ifadelerini kullandı.

BBC’nin eski Nepal muhabiri Charles Haviland, bugünkü depremin psikolojik tahribata yol açtığını belirtiyor. Haviland, “Köylere yardımlar ulaştırılırken, normal hayata dönülüyor gibiydi. Depremzedeler yeniden umut beslemeye başlamıştı. Yavaş yavaş geri gelen o güvenlik duygusu, sanırım bu son depremle büyük bir darbe yedi.” dedi.

Nepal Depremi Merkez Üssü 7.3 İle Sarsılan Nepal ’de Ölü Sayısı Yükseliyor Dünya haberleri Güncel haberler  Nepal Depremi Ölü Sayısı Nepal Depremi Nepal 25 Nisan Nepal Depremi 12 Mayıs Nepal Depremi
Nepal Depremi Merkez Üssü

İlk deprem ve artıcı sarsıntılar sebebiyle bölgedeki evlerin birçoğunun yıkık veya yıkılmaya yakın olduğu bu sebeple de Nepal Halkının ev yerine dışarda sabahladığı, binalardan uzak durduğu bu sebeple de ikinci depremde ölüm sayısının ilk depreme göre çok daha alt seviyelerde kalacağı da gelen bilgiler arasında.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.