4G’de Hız Rekoru Kırıldı

Hayatımıza akıllı telefonların girmesiyle hızlanan hız savaşları, günümüzde 4G teknolojisiyle son sürat devam ediyor. Akıllı telefonların vazgeçilmezi olan mobil internet kullanımının artması teknoloji devi mobil operatör şirketlerini de sürekli olarak kendilerini geliştirmeye ve yeni teknolojileri sürdürmeye itiyor.

Şu anda kullanılmakta olan birçok akıllı cihaz veri alışverişinde 300mbs hızı desteklese de birçok operatör tam manasıyla bu hızı kullanıcılarına sunamıyor.

Güney Kore’nin en büyük ikinci büyük GSM operatörü KT tarafından yapılan bir duyuru ise dikkatleri tekrar mobil veri hızına çekmiş durumda. KT operatör şirketi tarafından yapılan açıklamada, uzun süredir yapılan araştırmalar ve çalışmalar sonucunda mobil internet veri indirme hızını gigabit seviyelerine taşıdıkları, bu başarıyı AR-GE labaratuvarında geliştirdikleri ve bu yeni teknoloji ile hem bağlantının hem LTE hem de Wi-Fi noktalarında beraber kullanılabilmesine olanak tanıdıkları yönünde bir açıklama geldi.

Bu çalışmayla, 1170 MB/S hıza ulaşmayı başaran KT şirketi aynı zamanda mobil internet sektöründe de diğer operatörleri tetikleyerek hız savaşının daha da büyümesine kapı açmış oldu.

Henüz ülkemizde 4G mi yoksa 5G mi tartışmaları süre dursun bakalım dünyadaki gelişmeler bu tartışmalara nasıl yansıyacak. Hep birlikte hız savaşlarının sonucunu bekleyip göreceğiz. Ancak şurası kesin ki yakın gelecekte kablosuz veri alışveriş mükemmel seviyelere ulaşacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.