Microsoft, Ask Toolbar’ı Kara Listeye Aldı!

Hepimizin aşina olduğu ve hayatının bir döneminde istemeden de olsa kullanıcıların zorla kullanması için ek programlarla birlikte fark ettirilmeden yüklenen Ask Toolbar için Microsoft harekete geçti. Adeta bir baş belası olan Ask Toolbar ve benzeri uygulamalar bundan sonraki güncellemeler ile zararlı yazılım olarak algılanacak.

Bildiğiniz üzere internet tarayıcısına yerleşerek Browser Hijcaker olarak çalışan, başlangıç sayfası ve internet ayarlarına kadar değişiklikler yapan uygulama, kullanıcıların sinir katsayısını bir hayli yükselterek ek temizleme yöntemlerine başvurulmasına kadar gidiyordu. Microsoft’tan gelen açıklama ile Ask Toolbar’ın bundan sonra windows’un bütünleşik güvenlik yazılımlarından olan, Windows Security Essentials ve Windows Defender tarafından zararlı yazılım olarak algılanacağı duyuruldu.

Hijcaker olarak bilinen bu tarz uygulamaların kullanıcıların istemleri dışında veya program yüklemeleri sırasında küçük bir onay kutucuğu ile bilgisayarlarına yüklenmesiyle kurulumları sağlanıyordu. Kullanıcı ilk başlarda çok fazla dikkat göstermese de sonrasında bilgisayarında garip farklılıklar ve zorunlu seçeneklere yönlendirilme, garip reklamların hiç beklenmedik anlarda belirerek zorla tıklama istemesi gibi bir takım sinir bozucu olaylarla karşılaşması sonucu, programı tespit ederek bilgisayardan kaldırma çabasına gidiyordu.

Benzer programların da yeni güncellemeler sonrasında zararlı yazılımlar listesine girmesi için çalışmalara başlayan Microsoft, kullanıcıların daha temiz bir bilgisayar kullanım deneyimi için kolları sıvaması birçok kişi tarafından olumlu karşılandı.

Teknik anlamda bilgisayar dilinden çok fazla anlamayan ve sadece ev kullanıcı olarak bilinen kullanıcı grubu için hiç şüphesiz bu güncellemeler bir çok sorunu da ortadan kaldıracaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.