Google küçük haber siteleri ve insan hakları siteleri için güzel bir projeye ismini yazdırarak, bu tarz sitelerin DDoS saldırı almasını engellemek ve korumak için yeni bir projeye girişiyor. Proje shield adıyla başlayan projede amaç bu tarz siteleri susturmak ve sansür uygulamak adına yapılan saldırılara engel olmak.

Proje Shield (Project Shield)

Böyle bir projeyi googleden bekliyordum açıkçası. Aslında biraz daha farklı bir beklentim vardı oda bu tarz korumanın Adsense kullanan sitelerede uygulanmasıydı. Böylece bu sitelerin güvenilirliğini ve ziyaretçi portföyünü genişletecek, reklam verenler için daha elverişli ve popülasyonu yüksek siteler oluşturulacaktı. Nitekim yinede başlangıç fena olmadı. Proje ismini The Avangers (Yenilmezler) filminden duymuş olabilirsiniz. Hatda bir kaç amerikan filminde de görmüşsünüzdür. Sanırım proje ismi konuya tam uyum sağlamış.

Proje Shield şuanda test aşamasında ve başlangıç olarak sitenizi göndererek sizin içinde bir açılış süprizi yapmalarını sağlayabilirsiniz. Proje shild DDoS koruma hizmetinden yararlanmak için bu sayfaya girerek sitenizi gönderin. Kısa bir süre sonra proje aktif olarak, test, beta, alfa gibi dönemlere girdiğinde sizede bu konuda bilgi gelecek ve bu hizmetden ilk yararlananlar arasında yer alacaksınız.

Proje Shield Nasıl çalışacak?

Sistem hostunuzu yada dosyalarınızı taşımadan çalışacak, bir nevi cloudflare.com daki gibi, NS ler üzerinden koruma sağlayacak. Test için kabul edilirseniz size gönderilen yönergeler ile 10 dakika içerisinde koruma hizmeti için ayarlarınızı yapabileceksiniz. Bu sitenizin NS ayarlarını değiştirmek kadar basit bir işlem ile yapılacak. Belki daha iyi kullanım için websunucusu içinde önerilerde bulunabilirler, gözlerinizi dört açın.

Proje Shield Kimler katılabilir ?

Bu kısmı sizi biraz üzebilir, çünkü katılabilecek site türleri kısıtlı. Proje Shield için katılabilecek siteler: Haber, İnsan hakları ve seçimlerle ilgili içerikleri bulunan siteler katılabilir ve bu yönde hizmet veriyor olması gerekli. Bunun dışındaki siteler şuanda kabul edilmiyor. Ancak test aşamasında belki kabul edilebilir, garantisi yok.

Proje Shield DDoS saldırılarından kurtulmak için garanti verir mi ?

Her ne kadar yetkililer garanti vermiyoruz deselerde bu hizmetin google alt yapısı ile yapılıyor olması az da olsa korumanın seviyesini ve ciddiyetini anlatıyor. Sonuç itibarı ile google bu hizmeti verirken hem bir kesimi koruma altına alıyor, hemde saldırıları analiz etme ve ilerleyen dönemlerde tehlikeler ile ilgili bilgi toplamış oluyor.

Proje Shield Ücretli mi?

Şuanda test aşamasında olduğu için, dahil olan siteler ücretsiz bu hizmetden yararlanabilecekler. Ancak ilerleyen dönemlerde bu çalışmanın ücretli olmasını bekliyorum.

Proje ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca 2013 yılından beri proje hayatda, yanlız son dönemlerde hızını artırmış görünüyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.