Whatsapp Bilgileriniz Risk Altında Olabilir!

Günümüzde akıllı cihazların hızlı gelişme göstermesiyle artan akıllı cihaz kullanımı ve hayatımıza kattığı birçok kolaylık beraberinde ne bir takım riskleri de yanında getiriyor. Bu konuda özellikle kişisel bilgilere ait veri güvenliği noktasına dikkat çeken uzmanlar, yayıncısı tam olarak bilinmeyen uygulamalara şüphe ile yaklaşmak ve uygulama yükleme esnasında ne gibi verilere ulaşım yetkisi verildiğine dikkat edilmesi hususu üzerinde duruyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Electronic Frontier Foundation (EFF) tarafından her yıl teknoloji şirketleri için düzenli olarak yapılan, kişisel bilgi güvenliğini sağlama ve veri koruma özelliklerine ait detaylı bir rapor yayınlanıyor. EFF tarafında 2015 yılı için yapılan 24 teknoloji devi şirket mercek altına alınarak veri güvenliği ve şeffaflık raporu güncellendi. Rapora göre, EFF şirketi kişilere ait bilgilerin hükümet emri ve talebiyle mi paylaşıldığı gibi ulusal güvenlik sebepleri de dahil olmak üzere 5 farklı kriter belirlenerek milyonlarca kullanıcıya ulaşan uygulama ve şirketlere puan verdi.

Sunulan raporda en dikkat çeken ve en düşük puanı alan ise Facebook tarafından satın alınan ve milyonlarca kullanıcıya sahip olarak bildiğimiz, popüler mesajlaşma aracı WhatsApp’ın olması akıllarda birçok soru işaretini de beraberinde getirdi.

Yine rapor detaylarından edindiğimiz bilgiye göre WhatsApp, kişisel bilgilerin kurum veya makamlardan talep edilmesi halinde, kullanıcıdan izin almaksızın veya haber vermeksizin kurum veya makamlara verebiliyor.

Bu durum uygulamanın gerek kullanıcılar gerekse yapımcı firma tarafından tekrar sorgulanmasına yönelik tartışmalara da açık kapı bırakmış oluyor.

Son olarak belirtelim ki EFF raporunda, kişisel bilgilerin güvenliğine en hassas davranan ve en iyi puanı alarak yüksek performans gösteren Adobe, Apple, Yahoo, WordPress ve Dropbox gibi devlerin olduğunu da raporunda belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.