Yakın Gelecekte Laptoplarda Yeni Bir Tuş: Cortana

Son haftalarda adından sıkça bahsettiğimiz Windows 10, piyasaya çıktıktan bir süre sonra bilgisayar klavyelerinde yeni bir tuş görmeye hazır olmalısınız. Windows 10’un kullanıcılara daha iyi bir kullanım deneyimi sunmak için geliştirdiği ve ilk olarak Windows Phone ile tanıştığımız sanal asistan olarak bilinen Cortana, bundan sonraki süreçte Windows 10 sürümü ile çıkması beklenen bilgisayarların önemli parçalarından biri halini alacak gibi gözüküyor.

Teknoloji kulislerinde konuşulan Windows’un bilgisayarlara koymayı düşündüğü bu yeni özelliği ise ilk olarak hayata geçirecek teknoloji üreticisi Toshiba olacak. İlk olarak laptoplarda uygulanması planlanan bu özellik sonrasında tüm yeni nesil bilgisayarlara yayılacak.

Geçtiğimiz günlerde Toshiba America şirketinin PC bölüm başkan yardımcısı olan Jeff Barney tarafından yapılan açıklamada, yeni nesil üretilecek olan Toshiba’larda Windows 10 ile birlikte Cortana tuşunun da yer alacağını söylemesi, Windows’un uzun vadeli fayda projesi içerisinde önemli bir yeri olacağını işaret ediyor. Tahmin ettiğiniz üzere tuşa basıldığında devreye girecek olan Cortana, söylenenlerin doğru anlaşılması için PC üzerine yüksek kalitede algılama özelliği olan mikrofon yerleştirilerek aktif bir şekilde kullanılacak.

Cortana’nın en önemli özelliği, sesli komutları arka planda sürekli olarak dinliyor olacak. Bu sayede etkileşimli bir komut uygulama zinciri çalıştırılarak bilgisayarın kullanıcıların isteklerine cevap vermesi sağlanacak. Ancak hemen belirtmek gerekir ki bu özellik hem PC hem de telefonlarda şimdilik birkaç probleme sahip. Bu sebeple konuşma ile verdiğiniz komutların daha iyi anlaşılabilmesi için Cortana’yı tuşa basarak kendiniz devreye soktuğunuzda, daha başarılı sonuçlar alabiliyorsunuz. Barney’inde düğmenin çıkış amacının aslında bu olduğunu, bu düğme aracılığıyla Cortana’yı kullanmak istediğinizde devreye girmesinin daha kabul edilebilir olduğunu vurguladı.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.