Yerli otomobil üretimini yapacak 5 babayiğit firma açıklandı 2

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerli otomobil üretimi yapılması gerektiğini geçtiğimiz günlerde vurgulamıştı. Bu üretim için 5 tane firma belirleyen Erdoğan, “Ortak Girişim Grubu” olarak adlandırılan bu firmaların isimlerini duyurdu. Cumhurbaşkanı tarafından seçilen ortak firmalar, iş birliği ile 2019’a kadar elektrikli otomobilin prototipini hazırlayacak ve 2021 yılında ise seri üretime başlayarak otomobillerin ticari satış işlemlerini gerçekleştirecekler.

12 8973 Yerli otomobil üretimini yapacak 5 babayiğit firma açıklandı Güncel haberler Türkiye  yerli üretim Türk malı RTE otomobil milli otomobil Cumhurbaşkanı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görev verdiği firmaları “İlk ürettiğiniz otomobile bedelini ödemek üzere talibim.” diyerek talep sözü verdi. Erdoğan tarafından seçilen ve “babayiğit” olarak adlandırılan bu beş firmanın isimleri açıklandı. Bunlar; Anadolu Grubu, Turkcell, BMC, Kıraca Holding,  Zorlu Holding olarak belirtildi.

Koordinasyon ve denetimi TOBB ve  Bilim Sanayi Bakanlığı’na verilen bu görev, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da güçlü desteğini hissedecek. Erdoğan, “Bu işte sorumlulukları size veriyoruz. Bizler de size her türlü desteği vereceğiz.” diyerek babayiğit firmalara desteğini yineledi.

Milli otomobil konusu araştırmacılar tarafından yorumlandı. Araştırmacılar, yerli olarak üretilecek otomobilin fosil yakıtlı değil elektrikli olmasının daha iyi olacağına yönelik açıklamalarda bulundu. Bunun yanı sıra uzmanlar, bu girişim doğru ve kararlı bir şekilde yürütülürse başarılı bir projeye imza atılabileceğini belirttiler.

Üretilecek olan otomobilin elektrikli olması nedeniyle kullanılacak pilin de yerli olması gerektiği vurgulandı. Bu konuda da yine yerli firmalarla çalışılacağı belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2021 de satışına başlanacak olan otomobillerin, çağa uygun olarak planlanması gerektiğinin de altını çizdi.

Günümüzde Türkiye’de % 80 oranında ithal otomobil bulunmaktadır. Türkiye’de otomobil satışında en büyük payı alan ithal markalar Volswagen, Renault ve Fiat’tır. Üretilecek olan otomobilin başarıya ulaşabilmesi için Türk halkının beğenisinin toplanmasının önemli olduğu vurgulandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.