AB'den İlginç İddia:

Suriye meselesi günden güne büyürken, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki göçmen krizi de giderek içinden çıkılmaz bir mesele hâline dönüşüyor. Bugün de Belçika’nın başkenti olan Brüksel’de bir zirve gerçekleştirildi ve Avrupa Birliği liderleri, Türkiye’nin krizin çözümü için dile getirdiği talepleri şantaj olarak ele aldı.

Konuya dahil olan İngiliz Telegraph gazetesi de geçen hafta yapılan Avrupa Birliği – Türkiye zirvesinde, Türkiye’ye ödenecek olan 3 milyar Euro’ya ekstra olarak Türkiye’nin 3 milyar Euro daha talep ettiğini, bunun da zirvede gerilim yaşattığını iddia etti. Çeşitli üyeler bu duruma tepkiyle yaklaşırken, Kıbrıs Rum kesimi lideri Nicos Anatasiades de toplantı başlamadan önce her AB üyesi ülkenin sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini, aksinin mümkün olmadığını söyledi.

Konuya değinen Belçika Başbakanı Charles Michel de sığınmacı krizinin çözülmesi gerektiğini ve bu noktada Türkiye ile ortak olarak hareket edeceklerini dile getirirken, bu durumu Türkiye’nin Avrupa Birliği liderlerine şantaj şeklinde kullandığını söyledi. Türkiye’nin çok fazla talebi olduğunu aktaran Michel, bunların kabul edilemeyeceğini savundu.

turkiye santaj AB'den İlginç İddia:

Aynı zamanda İtalyalı Matteo Renzi de Türkiye’yle yeni bir anlaşma yapamayacaklarını fakat AB’nin değerlerine saygı gösterilmesi gerektiğini dile getirirken, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda güven sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise zirveye bugün düzenlenecek olan kahvaltının ardından katılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.