Avustralya'da

Bilindiği gibi halk arasında esrar olarak bilinen marihuanna maddesi, aynı zamanda tıbbi amaçlarla da kullanılıyor. Kanser hastalarının ağrılarını dindiren bu uyuşturucu madde, ABD’nin bazı eyaletlerinde ve Hollanda’da yasal olarak satılıyor. Avustralya’nın Victoria eyaleti de bu kervana katıldı.

Buna rağmen Victoria eyaletinde esrar, sadece tıbbi amaçlarla satılacak. Yani sağlık dışında satın alımı ve kullanımı yine yasaklı. Medikal esrar olarak bilinen bu madde, hükümet tarafından yapılan resmi açıklamayla artık legalleştirildi.

Hükümetin açıklamasına göre, ilk hasta grubu 2017’de tedaviye alınacak ve bunlar epilepsi (sara) hastası çocuklar olacak. Yani 2017 yılından itibaren epilepsi hastası çocuklara tıbbi esrar kullanımı sunulacak.

Victoria bölgesi Sağlık Bakanı Jill Hennessy de açıklama yaptı ve ailelerin arada kaldığını, kanunlar yüzünden çocuklarının acılarını dindiremediğini ve artık buna bir son verildiğini dile getirdi.

Avustralya’nın kalanında tıbbi esrar yasak olsa da, çocuklara bu maddenin verilmesi yine de kalan kesimler tarafından yoğun eleştiri aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.