Barzani İran'ı Sinirlendirecek: Peşmerge Gidiyor 2

İran Kürdistan Demokrat Partisi (İ-KDP), Mesut Barzani’nin desteğiyle tanınıyor ve şimdi de İ-KDP, Peşmerge kuvvetlerini İran’a doğru gönderiyor. Her ne kadar parti bunun İran’a karşı bir savaş ilanı olmadığını söylese de, kendilerine bir saldırı olması durumunda sauvnmaya geçeceklerini belirtti.

Bilindiği gibi İran Mesut Barzani’yi yerinden etmek istiyor ve Barzani de beklenmeyen bir hareket yaparak, İran’a karşılık verdi. Bir açıklama yapan İran Kürdistan Demokrat Partisi (İ-KDP) Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Şerefi, Peşmerge’yi İran’ın iç kesimlerine göndereceklerini söyledi. Buna sebep olarak da Peşmerge’nin halkın içinde olması ve irtibatın kesilmemesini gösterdi.

barzani den iran i cildirtacak hamle Barzani İran'ı Sinirlendirecek: Peşmerge Gidiyor Dünya haberleri  pkk peşmerge mesut barzani kürdistan demokrat partisi ırak iran sınırı iran i kdp hasan şerefi

Ayrıca Hasan Şerefi, 20 yıl sonra ilk defa İran – Irak sınırında Nevruz kutlamaları gerçekleştirdiklerini, Perşmege güçleri ve halk arasındaki bağların güçlenmesi için burada etkinlik yaptıklarını belirten Şerefi, İran’daki Kürtlere yanlarında oldukları mesajını verdiklerini dile getirdi.

İran askeri güçleri geçtiğimiz yılın Mayıs ayında İ-KDP’nin PKK ile çatıştığı Kelaşin, Xinere ve Seker bölgelerine bomba yağdırmıştı. İki taraf arasında o tarihten bu yana gerginlik sürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.