Fransa Yeni Bir Krizin Eşiğinde

Fransa’da yeni yapılan çalışma yasası için başlayan protestolar nedeniyle akaryakıt krizi meydana gelmişti.  Ülkeyi şimdi yeni krizler bekliyor.

Benzer içerikler

Dünyanın İlk Güneş Paneli Döşenmiş Yolu Fransa’da

Fransa Paris’te Eski Arabaları Yasaklıyor!

Resimli Irkçılık İle İlgili Sözler – Anlamlı Irkçılık İle İlgili Sözler

Osmanlı Devleti / Türkiye Cumhuriyeti Devleti Tarihi Yardımları

Yıllardır tasarımı değişmeyen 30 efsanevi ürün

Havayolları ve Demiryolları Grevde

Şimdide Fransa Ulusal Pilot Sendikası havacılık sektöründe grevlerin yapılacağını duyurdu. Grevlerin ne zaman başlayacağı ise henüz belirtilmedi ancak geçen hafta sivil hava sendikaları 2-5 Haziran tarihlerinde büyük bir greve başlayacaklarını açıklamışlardı. Bunların yanı sıra Fransa Ulusal Demiryolları bu geceden itibaren süresiz olarak greve başlayacaklarını belirtmişlerdi. Ulusal Demiryolları’nın grevlerini 11 Temmuz’a kadar devam ettirme yetkileri var. Bu nedenle hem demir hem de hava yollarında ulaşımda çok büyük aksaklıklar yaşanacak.

Turistleri de Kriz Bekliyor

Ülkede 10 Haziran’da Avrupa Futbol Şampiyonası başlayacak ve gelen turistler de bu krizlerden büyük ölçüde etkilenecekler. Aslında bu krizler mart ayından beri yaşanıyor ve krizlerin sonucunda Fransa’da hayat büyük ölçüde durdu.

Benzin bulmak da vatandaşlar için büyük sıkıntı haline geldi. Rafinelerdeki eylemler nedeniyle de araç sahipleri benzin bulmakta büyük sıkıntı çekiyor. Bazı benzin istasyonlarının önlerinde uzun kuyruklar oluşurken, bazı istasyonlar araç başı sadece 20 litre benzin verebileceklerini açıkladılar.

Tartışmalara neden olan yasa eğer onanırsa, Fransa’da 10 saat olan yasal çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, bir işçi sözleşmesinde değişiklik yapmak isterse, işverenin işçiyi çıkartma hakkı olacak, fazla mesailerde daha az ödeme yapma hakkı tanınacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.