Grönland Giderek Eriyor!

Küresel ısınma dünya için giderek tehlikeli bir hal almaya başlıyor. Her ne kadar soğuk bir kış geçirsek ve Nisan ayına gelmemize rağmen havalar soğuk olsa da, Grönland bölgesinde durum çok daha farklı ve kuzeye doğru 2000 milden daha fazla arazi, çatlamaya ve yarılmaya başladı.

Hatta pazartesi günü bölgede sıcaklık bir ara 17.8 dereceye kadar yükseldi ve bu da Gröndland gibi kutuplarda yer alan buzul bir bölge için rekor anlamına geliyor. Bu sene adada en sıcak Nisan ayı yaşandı ve durum hiç de iyiye gitmiyor. Dünyanın en büyük adası olarak bilinen Grönland’da ciddi bir kısım eridi.

gronland Grönland Giderek Eriyor! Dünya haberleri  küresel ısınma grönland

Danimarka Enerji Ajansı tarafından desteklenen web sitesi Polar Portal ise, adadaki su ve buz gelişmelerini dikkatle izliyor. Web sitesine göre, daha önce Grönland’da en erken 5 Mayıs tarihinde erimeler başlamıştı. Yani bu sene, bir ay erken gerçekleşti.

Grönland, 1900 yılından bu yana 1 trilyon tonun üzerinde buz parçası kaybetti ve özellikle 2003 ile 2010 yılları arasında erime, iki kat arttı. Eğer önlem alınmazsa, durum giderek daha da vahimleşecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.