Hizbullah Lideri Nasrallah Türkiye'yi Suçladı 3

Hizbullah’ın lideri Hasan Nasrallah, Lübnan’da yayın yapan El Meyadin kanalına bazı açıklamalarda bulundu ve Suriye’deki siyasi çözüme dair atılacak adımların başta Suudi Arabistan, ardından da Türkiye tarafından engellendiğini dile getirdi.

Savaşta yaşananlara değinen Hasan Nasrallah, Türkiye’nin Suriye savaşında Suudi Arabistan’a göre daha çok şey kaybettiğini söyledi. Bilindiği gibi Hizbullah’a ait silahlı güçler Suriye bölgesinde Beşar Esad’ın yanında savaşıyor. Geçen hafta ise örgütün Suriye’de bulunan güçlerini çektiği iddia edilmişti. Buna rağmen örgütten bir açıklama gelmişti ve muhaliflerle savaşın devam ettiği söylenmişti.

Ayrıca Hasan Nasrallah ek olarak Rusya’nın Suriye’den çekilmeden önce kendilerine danışmaya gelmediğini fakat bilgilendirildiklerini söyledi. Rusya’yı korur yönde konuşan Nasrallah, bu ülkenin Suriye’ye girme planının aceleci olmadığını, kendilerinin de İran ile Rusya’nın müdahalesine destek olduklarını dile getirdi.

Nasrallah’a göre bölgeyle ilgili kesin çözüm, Kasım ayında yapılacak ABD Başkanlık seçimlerinin ardından açıklığa kavuşabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.