İngiliz Bakan Konuştu:

Belçika Brüksel saldırılarından sonra bütün Avrupa’yı terör korkusu sararken, İngiltere’de de güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı. Hatta ülkenin başbakanı David Cameron, güvenlik konusunu görüşmek için sabah saatlerinde, 24 saat içinde ikinci kez güvenlik kabinesini topladı.

Toplantının ardından Başbakanlık tarafından bir açıklama yapıldı ve İngiltere ile Belçika’nın, özgürlük ve demokrasi konusunda aynı değerleri paylaştığı, teröristlerin bu iki ülkenin temsil ettiği değerleri ortadan kaldırmak istediği fakat buna izin verilmeyeceği vurgulandı.

İngiltere’de 2005 yılında metro ve otobüsleri hedef meşhur 7 Temmuz saldırısı yapılmıştı ve 56 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlere kişi de yaralanmıştı. O saldırılardan kısa bir süre öncesine kadar İçişleri Bakanı olan John Reid de BBC’ye konuştu ve bu saldırıların İngiltere’de de olacağını, tek yapmaları gerekenin güvenlik bariyerini bir kez aşmak olduğunu söyledi. Bugüne kadar birçok saldırının önlendiğini dile getiren John Reid, ama sonunda teröristlerin bunu aşacağını söyledi.

Teröristlerin ulaşım sistemlerine, kalabalık yerlere saldıracağını iddia eden Reid, güvenlik güçlerinin uçak saldırılarına karşı artık tedbirli olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.