İranlı Yarbay Suriye'de Öldürüldü

İran Devrim Muhafızları komutanlarından tanınmış isim Yarbay Muhsin Mandeni, Suriye’de hayatını kaybetti. Ehl-i Beyt Haber Ajansı ABNA’nın yaptığı açıklamaya göre, Yarbay Mandeni Suriyeli muhaliflerle çatışmaya girdi ve burada hayatını kaybetti.

Yarbay Muhsin Mandeni’nin cenazesi perşembe günü Fars eyaletine bağlı olan, bölgedeki Sepidan adlı ilçede bir askeri törenle toprağa gömülecek. Suriye’deki iç savaş altıncı yılına giriyor ve milyonlarca insanı da yerinden etti. Savaşa çeşitli ülkeler de dahil olurken, Tahran hükümeti Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad rejimine destek veriyor. İran askerleri aynı zamanda muhalif güçlerle çarpışıyor.

Her ne kada İran hükümeti resmi olarak Suriye’deki savaşa dahil olduklarını yalanlasa da, çatışmalarda pek İranlı ölüyor ve bunlar “gönüllü” olarak açıklanıyor. Öldürülen Devrim Muhafızları ise ya emekli, ya eski asker, ya da danışman olarak nitelendiriliyor ve böylece Esad rejimine resmi destek vermekten çekiniyorlar.

Suriye’de son bir ayda yaşanan çatışmalarda Tuğgeneral Hasan Ali Şemsabadi ve Albay Hamza Kazımi’nin de aralarında yer aldığı 15 asker öldürülmüştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.