Japonya Aya Üs Kurmak İçin Hazırlıklara Başladı 2

Japonya Uzay Araştıma Ajansı, kısaca JAXA, Avrupa Uzay Ajansı‘nın geçtiğimiz aylarda açıkladığı “Ay Köyü” projesinden sonra ayda üs kurma hazırlıklarına başladı.

Benzer içerikler

Pokemon Go Bilekliği Pokemon Go Plus Eylül’de Piyasaya Çıkıyor

Deprem ile ilgili sözler – Resimli deprem sözleri

Moleküler makineler – Bilimin inanilmaz evrimi

Uzun Bir Yaşamın Sırları

Dünyanın En İyi Eğitim Sistemine Sahip Ülkeleri

Ay’da üs kurmak için JAXA yeni makine sistemleri üzerine yatırımlar yapmaya ve çalışmaya başladı. Bu konuda Kajima adlı mühendislik ve inşaat firması ile birlikte çalışmaya başlayan JAXA 2030 yılında Ay’da üs kurmayı planlıyor.

20160602Mars article main image Japonya Aya Üs Kurmak İçin Hazırlıklara Başladı Dünya haberleri  roscosmos Nasa kajima JAXA Japonya Uzay Araştırma Ajansı esa ay üssü ay köyü Avrupa Uzay Ajansı

Robotik makineler Dünya’dan kontrol edilecek ve operatörlerin göndereceği sinyallerle yapıların inşaasında kullanılacak. Robotik makineler uzayda taşınabilmesi ve kullanımın kolay olması için hafif malzemelerden üretilecek.

JAXA ve Kajima robotik makine sistemlerinin 2030 yılında Ay’da çalışmak için hazır olacağını belirtiyor. Mars için ise 2040 yılı düşünülüyor.

JAXA ve ESA dışında NASA ve Roscosmos da Ay yüzeyinde üs kurma planları yapmakta. Ayrıca ESA‘da Ay’da ki üssün inşaası için 2030 yılını gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.