Kürt Yönetimi Sınırlarını Genişletti 2

Orta Doğu’da gerilim tırmanırken, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne de topraklarını genişletme fırsatı çıktı. DAEŞ saldırılarının ardından kontrolü ele almak isteyen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, haritada daha da büyüdü. Daha önce 4 iliyle küçük bir ülke görünümünde olan yönetim, şimdi ise fiilen epey büyüdü ve pek çok Orta Doğu, Avrupa veya Afrika ülkesinden geniş sınırlara ulaştı.

Kürt Bölgesel Yönetimi daha önce Erbil, Süleymaniye, Halepçe ve Duhok illerinden ve 41 bin kilometrekare topraklardan oluşurken, şimdi petrolüyle bilinen Kerkük’ü ve Musul’a bağlı pek çok eyaleti eline aldı. Kürt Bölgesel Yönetimi lideri Mesut Barzani da konuya dair bir açıklama yaptı ve DAEŞ elinden aldıkları bölgeleri hiçbir şekilde terk etmeyeceklerini, buraların Kürdistan toprağı olduğunu dile getirdi. Mesut Barzani, bölgelerin DAEŞ’ten kurtarıldıktan sonra Musul’da referandum yapılacağını, bölge halkının da Erbil veya Bağdat yönetimi arasında karar verebileceğini söyledi.

irak kurt bolgesel yonetimi topraklarini genisletti Kürt Yönetimi Sınırlarını Genişletti Dünya haberleri  peşmerge mesut barzani kürdistan ırak bölgesel kürt yönetimi işid daeş bağdat hükümeti

İddialara göre Bölgesel Kürt Yönetimi, Musul barajını Sünni Araplarla, Tuzhurmatu’yu ise Şii Araplarla sınır hâline getirmeyi planlıyor. Şu sıralar IKBY ve Bağdat hükümeti arasında bir güç mücadelesi sürüyor ve bölgenin DAEŞ’ten alınması tahmin ediliyor. DAEŞ tehlikesi ortadan kalktıktan sonra ise iki yönetim arasında sınırlara dayalı ciddi bir sorun çıkacak.

2006 yılında bir Kürdistan bölgesi haritası hazırlayan Prof. Dr. Halil İsmail ise basına yaptığı açıklamalarda Kürdistan’ın 78 bin kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip olduğunu, bunun 71 bin kilometrekarelik kısmının alındığını ve geriye sadece 7 bin kilometre kaldığını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.