Kuzey Kore'de Facebook, Twitter ve YouTube Resmen Yasaklandı 2

Kuzey Kore resmi olarak popüler sosyal medya platformları Facebook, YouTube, Twitter ve şüpheli diğer Güney Kore menşeli internet sitelerini engelledi. İletişim ve Telekomünikasyon Bakanlığı’ndan yapılan resmi açıklamaya göre, mobil servis sağlayıcısı Koryolink’te ve diğer internet mecralarında buralara girilemeyecek.

Kaldı ki zaten çok az Kuzey Koreli insan internet bağlantısına sahip ve bu yasaktan sonra erişimleri iyice kısıtlanmış oldu. Buna rağmen ülkedeki yabancılar ve turistler, herhangi bir yasaklama olmadan internette gezinebilecekler. Fakat onların da internet aktivitelerinin hükümet tarafından izlendiği bilinen bir gerçek.

kuzey kore internet yasagi Kuzey Kore'de Facebook, Twitter ve YouTube Resmen Yasaklandı Dünya haberleri İnternet Haberleri  youtube yasağı twitter yasağı kuzey kore yasakları kuzey kore internet yasağı kuzey kore facebook yasağı

Yeni yasaklarla beraber Kuzey Kore’ye dışarıdan gelen ziyaretçilerin ülke hakkında gerçek zamanlı bilgi vermesi iyice zorlaştı. Süresiz olarak bu sosyal medya platformları yasaklanırken, açıklamada aynı zamanda kumar, seks ve yetişkin sitelerinin de erişime kapatıldığı bildirildi.

Ayrıca açıklamaya göre bu yasaklı sitelere izinsiz ve yasa dışı yollarla girenler, Kuzey Kore kanunlarına göre cezalandırılacaklar. Bu cezanın ne olduğu ise henüz belirtilmiş değil fakat ülke kanunları düşünülünce, pek de hafif olacağını söyleyemeyiz.

Kuzey Kore, internet ve iletişim konusundaki sert tavrıyla tanınıyor. Hatta turistlere dahi 3G mobil internet erişimi ilk kez 2013 yılında serbest bırakılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.