Rusya'dan ABD'ye Üstü Kapalı Tehdit:

Orta Doğu’da kanlı savaş senelerdir sürüyor ve son beş yıldır da Suriye’ye sıçramış durumda. Suriye’deki karışıklıkta IŞİD, Esad rejimi ve muhalifler olmak üzere üç güç varken, aynı zamanda ABD, İran, Rusya, Türkiye gibi ülkeler de savaşa müdahil durumda. Son olarak Rusya Genelkurmay Başkanlığı Operasyon Dairesi Başkanı General Sergey Rudskoy bir açıklama yaptı ve Suriye’de hâli hazırda devam eden ateşkesi ihlal eden grupları vuracaklarını açıkladı.

Rusya ile Amerika Birleşik Devletleri arasında bir anlaşmaya varılmıştı ve dolayısıyla Suriye’de ateşkes de devam ediyordu. Operasyon Dairesi Başkanı General Sergey Rudskoy, ülke içindeki bazı grupların devamlı olarak ateşkesi bozduğunu iddia ederken, kendilerinin tek taraflı alınan bu kararlara karşı güç kullanabileceğinin belirtilerini verdi. Ateşkesin devam etmemesinden ötürü suçu ABD’ye atan Sergey Rudskoy, kendilerinin 5 Mart’ta ABD’ye ateşkesin denetimi hakkındaki planlarını ilettiklerini dile getirdi.

18 Mart’ta ise Umman’da Rusya ile ABD uzman heyetleri bir araya gelmişti. Rus general, Amerikan tarafının kendi planları üzerinde çalışmaya hazır olmadığını, buna rağmen kendilerinin tek taraflı olarak bunu uygulamaya koyacaklarını söyledi. Rudskoy, üstü kapalı olarak ABD’yi tehdit etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.