Tarihi Gün: Obama Küba'ya Gidiyor

Uzun yıllardır ABD-Küba ilişkileri bozuktu fakat Fidel Castro’dan sonra bu durum değişiyor. ABD Başkanı Barack Obama, neredeyse yüz yıl sonra, 88 yıl sonra Küba’ya ziyarete giden ilk ABD Başkanı olacak. Obama, Küba’yı 2.5 günlüğüne ziyaret edecek ve bu sebeple de Havana’da yoğun hazırlıklar yapıldı.

Benzer içerikler

WordPress site genelinde yazıları güncellenme tarihine göre listeletme

Osmanlı Devleti / Türkiye Cumhuriyeti Devleti Tarihi Yardımları

Dünyada Terörizm ve Terörizmin Nedenleri – Tarihin En Kanlı Eylemleri

8 Mart Kadınlar Günü – Kadınlar Günü Resimli Sözler

8 Mart Kadınlar Günü Sözleri- Resimli Kadınlar Günü Mesajları

Küba bayraklarının yanına ABD bayrakları asılırken, binalar da boyanıp etraf temizlendi. Buna rağmen çok az Kübalı Obama’yı görecek. Küba Devlet Başkanı Raul Castro ise ziyaret nedeniyle kendini adeta ablukaya aldı. Barack Obama eşi ve kızlarıyla Havana’ya gelecek ve burada Castro ile buluşacak, ardından da bir beyzbol maçına katılacak.

GIGA Latin Amerika Çalışmaları Enstitüsü Direktörü Bert Hoffmann da konuya dair bir açıklama yaparak Obama’nın gelmesini Küba açısından tarihi bir olay olarak nitelendirdi. En son 1928 yılında ABD Başkanı Calvin Coolidge bir savaş gemisi aracılığıyla Küba’ya inmişti. Şimdi ise Obama ile Castro bu tarihi düşmanlığı bitirmek istiyor.

Küba uzmanı Hoffmann ise ülkede son 1.5 yıl içinde çok fazla değişim olduğunu, ABD’den gelen turistlerin ekonomiye büyük katkı sağladığını dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.