Milli

Kırıkkale de Makine ve Kimya Endüstrisi kurumunun (MKEK) Mühimmat fabrikasında üretilen Türkiye’nin yerli imkanlarla geliştirilen ilk “nüfuz edici bomba” yani beton delici bombasına yakından bakıyoruz.

1929 yılında kurulan ve faaliyete geçen fabrikanın müdür yardımcısı Emin Yiğit AA habere yaptığı açıklamada geliştirilen ve geliştirilmekte olan bir çok projeden kısada olsa bahsetti. Bunların en başında yerli kaynaklarla geliştirilen Türkiyenin ilk nüfuz edici bombası vardı.

Kırıkkaledeki üretim fabrikası hakkında bilgi veren sayın Emin Yiğit, 71 personel ile görevlendirilen üretim bölümlerinde Türk silahlı kuvvetlerinin, Emniyet Genel Müdürlüğünün ve milli savunma bakanlığın izin verdiği ihracata açık, dış ülkelerdeki silahlı kuvvetlerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere 25 mm den 203mm ye kadar çeşitli ağırlıkta silah ve mühimmat üretildiğini aktardı.

Turkiyenin milli ve yerli Sığınak delici bombalari 520x1024 Milli Yerli teknoloji firmaları ilede teknoloji alışverişi yaptıklarını belirten sayın yiğit, devam eden söyleşide şunlara yer verdi:

“Projeleri tamamlanarak seri üretime geçmiş ve geliştirme çalışmaları devam eden projelerimiz arasında Türk topçusunun gururu 52 kalibre ‘Fırtına’ ve ‘Panter’ obüslerinden atılan 40 kilometre menzile sahip 155 milimetrelik mühimmat, Altay tankının 120 milimetre kinetik enerjili zırh delici mühimmatı ve atış cetveli ile F-16 savaş uçakları ile sertifikalandırılmış, güdüm kiti ile birlikte kullanıldığında akıllı mühimmata dönüşen ve nokta atışıyla sığınak delen ‘nüfuz edici bomba’ yer almaktadır. Ayrıca, yeni geliştirilen ‘Korkut Alçak İrtifa Savunma Sistemi’nde kullanılan 35 milimetre parçacıklı mühimmat, jandarma, komando ve emniyet birimlerinin etkinliğini artıran silah altı, tamburlu ve otomatik bombaatar silahlarından atılan düşük ve yüksek hızlı 40 milimetre bombaatar mühimmat modelleri, el yapımı patlayıcıların ve patlamamış mühimmatın etkisiz hale getirilmesinde kullanılan tahrip şarjları sayılabilir. Bunun yanında, pek çok mühimmat modelinde patlayıcıyı duyarsızlaştırarak emniyetin artırılması amacıyla duyarsız patlayıcı üretimi ve dolum tesisi kurulmuş ve işletmeye alınmıştır.”

Teknolojik anlamda bir çok yeniliğe sahip fabrikada bir çok alanda üretim ve çalışmalar devam ediyor. Bunlar arasında Duyarsız patlayıcı projesi, Sığınak delen nüfuz edici bomba on plana çıkanlar. Ancak ilerleyen dönemde farklı projelerden de haberdar olacağımız aldığımız bilgilerden belli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.