Paypal Geri dönüyor!

Bir süre önce BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) lisansını onaylamadığı gerekçesi ile Türkiyeden çekilen paypal, son dönemdeki olaylar dahilinde tekrar başvuru yapacağını açıkladı.

Türkiye genelinde yapılan temizlik operasyonuna BDDK da dahil oldu ve bunun sonucunda tekrar başvuru yapacaklarını belirten paypal yetkilileri olumlu sonuç alacaklarını düşünüyor. Gerekli isteklerin yerine getirilmesi için tekrar 3 senelik bir sürenin olacağını düşünürsek, bu başvuru sonucunda 3 yıl daha rahat bir şekilde paypal kullanmaya devam edebileceğiz.

Güncellenme: Paypal 2017 mart ayında tekrar kullanıma başlayacak ancak Cross border yöntemi ile sadece yurtdışındaki müşterilerin Türkiyede alışveriş yapmasına izin verilecek. Ancak 2017 yıl sonuna doğru iki taraflı alış verişin önü açılacak ve eskisi gibi paypal’ı kullanmaya başlayacağız. Cross border yöntemi ile yurtdışında bulunan birisi paypal aracılığı ile Türkiyeden ürün yada hizmet alabilecek. Ancak türkiyeden birisi paypal aracılığı ile yurtdışından alışveriş yapamayacak. Bunun 2017 yıl sonuna kadar tamamen çift taraflı olacak şekilde düzeleceğini yetkililer belirtiyor.

Bu arada paypal BDDK’nın istediklerini yerine getirmeyi kabul etti, yani sunucularını Türkiye de de barındıracak, bu sebeple en geç 2017 yıl sonunda paypalı tam anlamıyla kullanmaya başlayacağız ancak yurtdışındaki müşterilerinize ürünlerinizi yada hizmetlerinizi 2017 mart ayından itibaren satmaya başlayabileceksiniz.

Paypal’ın Türkiye pazarından çekilmesi ile yaşanan düşüş ile BDDK’nın isteklerine olumlu karşılık verdiğini görebiliyoruz. Buda artık Türkiyenin bir çok konuda ihtiyaç duyulan bir ülke haline geldiğini gösteriyor. Bakalım ilerleyen zamanlar daha ne gösterecek..

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.