Türkiyenin sunduğu teklife AB liderlerinden uzlaşı

Türkiye’nin 7 martda sığınmacı krizine ve avrupa birliği ile ilişkileri güçlendirmeye yönelik hazırladığı teklife AB liderlerinden uzlaşı mesajı geldi.

Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel, Konuyla ilgili bugün twitterdan paylaştığı mesajda, Türkiyenin teklifi ile ilgili liderlerin bir anlayışa ve uzlaşıya vardığını, Sabah saatlerinde de Türkiyeye bildireceklerini yazdı.

Sabah saatlerinde Başkan Ahmet Davutoğlu ile görüşecek olan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Dönem Başkanı Hollanda’nın Başbakanı Mark Rutte AB’nin teklif ile ilgili tavrını ve teklifini iletecekler. Bu teklif Türkiye hükümeti tarafından kabul edilmezse, öğle saatlerinde tekrar liderler bir araya gelerek uzlaşı yolu arayacaklar.

Anlaşmadan sızan bazı bilgilere göre, Türkiyenin Avrupada vizesiz geçiş için kaldırılmasını istediği vizelerin en geç haziran ayına kadar kaldırılmasını istediği, AB’ninde Türkiyeye bunun için 72 şart koştuğunu söyleyelim. Bu 72 şart henüz net olarak bilinmesede, sayısı hiçde az değil.

Türkiyenin AB ye 7 martda sunduğu teklifin içerisinde Vizelerin kaldırılması, Avrupa birliği üyeliği için yeni fasılların açılması, Suriyeli sığınmacılar için parasal destek olarak istenen 3 milyar Avro nun yanında 3 milyar avro daha ek yardım talebi, Türkiyeye gönderilecek her suriyeli sığınmacı için, Türkiyeden bir suriyeli sığınmacı kabul edilmesi v.s gibi teklifler bulunuyor.

Bu anlaşmanın kabulü halinde Türkiye Yunan adalarında bulunan suriyeli sığınmacılarıda geri alacağını belirtmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.