9 Milyar TL'lik Prim Borcu Siliniyor

AK Parti genel seçimler öncesi bir dizi reform paketi sunmuştu ve bunların arasında bulunan asgari ücretin 1300 TL olması, emeklilere prim verilmesi gibi konularda harekete geçilmişti. Şimdi de meclise yeni torba yasa sevk edilecek ve 5 milyon gencin, toplamda 9 milyar liralık prim borcu silinecek.

Bu vaat hükümetin seçim beyannamesinde de yer alıyordu ve üniversiteyi kazanamayan, çalışmayan gençlerin ödemesi gereken Genel Sağlık Sigortası prim borçları silinmiş olacak. Tasarının kapsamı içinde 18 ile 29 yaş arasında bulunan 5 milyon genç var. Eğer torba yasa meclisten geçerse, 9 milyarlık borç da silinmiş olacak. Ayrıca meslek lisesi, meslek yüksekokulu ve üniversitelerde zorunlu staj yapan öğrencilere de asgari ücretin 3’te 1’i şeklinde maaş bağlanacak. Bu staj özendirme programı kapsamında, öğrenciler yaklaşık olarak 433 TL maaş alacak. Ücretin bir kısmını devlet, bir kısmını da işveren karşılayacak. Ayrıca öğrencilere sigorta da bağlanacak ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz şekilde yararlanabilecekler.

Ayrıca zorunlu eğitim hariç çıraklık eğitimi de tekrar başlayacak ve bu şekilde ilerleyecek. 13-14 yaşlarındaki bir çocuk, hem liseye gidip, hem çıraklık eğitimi alabilecek. Böylece eskisi gibi usta-çırak ilişkisi de tekrar kurulmuş olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.