Çin Kendi Dijital Para Birimini Geliştiriyor

Çin Halk Bankası, kendi dijital para birimini test ederek, Çin’in kendi ulusal dijital para birimini kullanan dünyanın ilk ülkesi olabileceği yönündeki spekülasyonlarının doğru olabileceğini gösterdi. Raporlara göre, prototip dijital para birimi testleri, ülkedeki ticari bankalarla yapılan taklit işlemlerle başladı.

Benzer içerikler

Google, Google Assistant İçin Geliştirici SDK’sı Yayınladı

Google’ın Dijital Asistanı Tabletlere Gelmiyor

Microsoft İmzalı Dijital Post-it’ler

Psikografik nedir ? Psikografik Propaganda nedir ? Psikografik Propaganda Teknikleri nelerdir ?

15 temmuz ile ilgili resimler – Arşivlik resimler

Banka ulusal bir kriptokrasinin gelişimi konusunda resmi bir açıklama yapmadı ve bu nedenle başlatma tarihini belirten bir zaman çizelgesi mevcut değil. Mayıs ayından bu yana hem Filistin Devleti hem de Rusya, kendi ulusal para birimlerini istediklerini belirttiler. Filistin Devleti söz konusu olduğunda, iki önemli sorun bu şekilde çözülebilir. Öncelikle para basmak için para-baskı tesislerine sahip değiller ve ikincisi, parayı almak zorunda kalmıyorlar.

Çin’in durumunda, paralar altyapı eksikliği nedeniyle geleneksel bankacılık hizmetlerine kolay erişimi olmayan milyonlarca Çinli tarafından kullanılabilir. Ek olarak, sınır ötesi ödemeler üzerindeki masraflar, fiziksel para birimini kullanırken oluşan masraflardan önemli ölçüde daha düşük olabilir.

Ulusal bir dijital para biriminin getirilmesi, Çin’in yönetici Komünist Partisi (CPC) için de bir nimet olacaktır. İlk olarak, Xi Jinping‘in yolsuzlukları hafifletme gündemine, işlemlerin daha izlenebilir olması sağlanacaktır, ikincisi, gerçek zamanlı ekonomik göstergeler verilerden çıkarılabilir. Bu, Beş Yıllık Planlarını hazırlarken ve diğer yasaları çıkarırken verileri kullanabilecek CPC için çok önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.