Emekliye Banka Promosyonu Geliyor

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Bankalar Birliği ile bankalar arasındaki pazarlıklar devam ediyor. Buna göre SGK, emekli vatandaşlara aylıkları karşılığında yıllık olarak belli bir miktar banka promosyonu talep ediyor. Bankalar her ne kadar üç yıllık için 500-600 TL arası bir rakamı vermeyi kabul etse de, Sosyal Güvenlik Kurumu bunu artırmak istiyor.

Bilindiği gibi bugüne kadar memurlara maaşları karşılığında banka promosyonu veriliyordu ve son olarak Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED) çabalarıyla emekliler için de banka promosyonu gündeme gelmişti. Hükümet daha önce seçim vaadi olarak asgari ücreti 1300 liraya yükselteceklerini, emekli aylıklarına zam yapılacağını ve ticari faaliyette bulunan emeklilerden de SGK kesintisinin kaldırılacağını belirtmişti. Bu vaatler eyleme dökülürken, şimdi de emekli aylıkları için banka promosyonu üzerinde çalışılıyor.

Şu sıralar SGK ve Bankalar Birliği arasındaki görüşmeler sürerken, 3 yıllık 500-600 TL arası bir promosyon kabul edildi. SGK ise bu rakamı az buldu ve artırma talebinde bulundu. Her iki taraf arasındaki görüşmeler muhtemelen gelecek hafta da devam edecek ve yaklaşık 600 TL’lik rakam biraz daha artırılacak. Konuya dair Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün de bazı açıklamalarda bulundu ve bu promosyonu yıllardır dile getirdiklerini aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.