Kira gelirinizi beyan etmeniz için son 2 gün!

2015 yılında elde ettiğiniz kira gelirlerini beyan etmek için son gün 25 mart. Bu tarihten önce gelir beyanında bulunmanız, ceza almamanız için çok önemli.

TUSODER Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, Maliye Bakanlığının kira geliri olan kişileri banka, PTT, sigorta şirketleri aracılığı ile kolaylıkla tespit edebildiklerini, yanlışa düşmeden kira gelirlerini beyan etmeleri gerektiğini vurguladı. Geçtiğimiz seneden itibaren her konut için 3 bin 600, iş yeri için ise 29 bin lirayı geçen geliri olan kişilerin, gelir beyanında bulunmak zorunda olduğunu belirten Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak: “bu miktarların üzerinde kira geliri olanların beyannameleri istisna oranlarını düştükten sonra vermeleri gerektiğini” dile getirdi.

Birden fazla konutu olanlar ise sadece bir kere istisna oranından faydalanabilecek. Sözlerine devam eden TUSODER Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak: “1 Mart’ta başlayan kira geliri beyanı 25 Mart’ta son bulacak. Cezaya düşmemek için 2015’te kira geliri olanlar beyan vermeli. Maliye Bakanlığı, kira geliri olup beyan etmeyenleri belirlediğinde 2 kat usulsüzlük cezası, gecikme faizi ve vergi ziyai cezası kesecek. Ceza kesilenler, devletin verdiği 3 bin 600 lira istisna oranından da faydalanamayacak. Yaklaşık 1,5 milyon kişi, kira geliri beyanı verecek. Beyan verecek mükellefler, vergi dairesine gitmeden, internet üzerinden ‘Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi’ sayesinde bu işlemi gerçekleştirebilir.” dedi.

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.