İhracatta Rusya'ya Alternatif Pazarlar Bulundu

Bilindiği gibi geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Rus savaş uçakları Türk hava sahasını ihlal etmişti ve ardından da Türk pilotlar tarafından uçak düşürülmüştü. Bunun ardından Rusya ile Türkiye arasında büyük bir kriz başlarken, Moskova hükümeti Türkiye’den yaptığı bütün gıda ithalatı neredeyse durdurmuştu. O sıralar Türkiye’nin ürünlerini nereye satacağı çok konuşulan bir mevzuyken, şu sıralar çözüm bulunmuş gibi gözüküyor.

Rusya’nın Türkiye’ye karşı uyguladığı bu ambargo özellikle Antalya ilini epey etkiledi ve bölge diğer, alternatif pazarlara yöneldi. Batı Akdeniz İhracatçıları Birliği (BAİB) bir açıklama yaparken, ihracat yaptıkları ülke sayısının son 2.5 ayda 118’e yükseldiğini, Rusya krizinin ardından başlayan pazar arayışında ciddi bir yol kat edildiği belirtildi. BAİB’in başkanı olan Mustafa Satıcı, özellikle Türkiye’ye yakın coğrafyadaki ülkelere gerçekleşen ihracatın ciddi oranda arttığını dile getirdi.

Mustafa Satıcı’ya göre ihracat oranı gelecek aylarda da artacak ve ürün satılan bu 118 ülkenin 44’üne 1 milyon dolar ve üzeri ihracat yapılmış. İhracat miktarı 5 milyon dolar ve üzeri olan ülke sayısı ise 18’e geldi. Rusya’ya alternatif pazarlar giderek artarken, Almanya’da yüzde 76.8, Ukrayna’da yüzde 81.8, Beyaz Rusya’da yüzde 163.2, Birleşik Arap Emirlikleri’nde de yüzde 70.1 ihracat artışı yaşandığı görülüyor. Ayrıca daha önce Türkiye’den çok az ürün ithal eden Arjantin ve Pakistan’a da çok sayıda ihracat yapıldı.

Her ne kadar yaş meyve ve sebze satışında son dönemde ciddi bir kayıp olsa da, alternatif pazarlara ulaşıldığı için zaman içinde bunun azalacağı tahmin ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.