Taşı toprağı altın olarak bilinen İstanbul’da  bir ilk: 440 bin göç 1

Taşı toprağı altın olarak nitelendirilen İstanbul’da bir ilk yaşandı. TÜİK verilerine göre bu zamana kadar hep en fazla göçü alan il olma bayrağını elinde taşıyan İstanbul, artık göç almaktan çok göç veriyor. Tarihte bir ilk olarak kayda geçen verilere göre, İstanbul’dan başka bir kente göç eden sayısı, İstanbul’a göçenlerin sayısını geçmiş durumda.

Bu zamana kadar her yıl büyük oranda aldığı göçle Türkiyenin en kalabalık şehri olan İstanbul, bu yıl uzmanları şaşırttı.  Daha önceki yıllarda göç alma çizgisini sürekli yükselten kent, TÜİK verilerine göre 2015 – 2016 yılları arasında 440 bin göç vererek bu defa göç verme çizgisini yükseltti. Alınan ve verilen göç arasındaki fark hesaplandığında bu dönemlerde İstanbul nüfusunun yaklaşık 71.000 kişi azaldığı saptandı.

a876ba9c Taşı toprağı altın olarak bilinen İstanbul’da  bir ilk: 440 bin göç Ekonomi  Türkiye istanbul göç Ekonomi

İstanbul’a yapılan göçlerin en büyük nedeni işsizlikti; fakat artık günümüzde İstanbul’un çok yüksek kiralara sahip olması ve büyük bir şehirde yaşamanın getirdiği ekonomik ve psikolojik sorunlar nedeniyle, İstanbul’da yaşayan insanlar memleketlerine göç etmeye başladı. Memleketlerinde de iş bulma ihtimallerinin düşük olduğunun farkında olan kişiler, kırsal bölgelerde kiraların ve ekonomik hayatın daha ucuz olmasından dolayı memleketlerine dönmeyi tercih ediyor.

Özellikle askeri ücretli çalışan kişiler, İstanbul’da artık yaşayamayacaklarını ve açlık sınırında yaşamak istemediklerini belirttiler. Günümüzde İstanbul’dan göçe neden olan ekonomik koşulların yanı sıra büyük şehirde yaşamanın verdiği psikolojik ve sağlıksal sıkıntılar da göçün bir diğer nedenleri arasında bulunuyor.  İstanbul’da sürekli yapılaşmaya giden çevre, hava kirliliği, trafik gibi nedenler de burada yaşayan insanları olumsuz etkilemekte. Artan kötü koşullara rağmen yöneticilerin herhangi bir önlem almaması da kenti yaşanılabilir olmaktan çıkarıyor. Bu zamana kadar ilk defa İstanbul, göç veren iller listesinde yerini aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.