Türkiye Doğalgaz Tüketiminde Rekor Kırdı

Soğuk bir kış geçiren Türkiye’de, doğalgaz tüketimi bu sene tavana vurdu ve rekor rakamlara ulaşıldı. Özellikle Ocak ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre tüketimde yüzde 5.7’lik artış yaşandı ve toplamda 5.8 milyar metreküp doğalgaz tüketimi gerçekleşti. Bu da aylık doğalgaz tüketiminde gelmiş geçmiş en yüksek rakam olarak göze çarpıyor.

Tüm veriler Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından sağlanırken, resmi olarak bu seneki Ocak ayı Türkiye tarihinin en çok doğalgaz tüketilen ve ithal edilen ayı olarak kabul edildi. Geçtiğimiz yılın Ocak ayındaki tüketim 5 milyar 471 milyon metreküpteydi.

Ayrıca ithalat konusunda da bu sene büyük artış yaşandı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ithalat rakamı 4 milyar 997 milyon metreküpken, bu sene aynı dönemde yüzde 7.9 artış yaşandı ve rakam 5 milyar 392 milyona yükseldi. Yani sadece tüketim rekoru değil, aynı zamanda ithalat rekoru da kırılmış oldu.

Ek olarak, ülke genelinde Ocak ayında en çok doğalgaz konutlarda, yani evlerde tüketildi. Hemen ardından ise elektrik santralleri ve işyerleri geldi. Rusya’nın ihraç ettiği doğalgaz rakamı ise yine arttı ve en çok ithalat bu ülkeden yapıldı. Yani her ne kadar iki ülke arasında ciddi bir kriz olsa da, yapılan sözleşme gereği hala ticaret bozulmuş değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.