AB ile Mülteci Anlaşması İmzalandı 1

Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki sığınmacı anlaşması nihayet yapıldı, ardından da ortak basın toplantısı düzenlendi. Tusk, Türkiye ile Hollanda arasındaki 33. maddenin açıldığını, sığınmacıların Pazar gününden itibaren geri döneceğini dile getirdi. Anlaşmanın dengeli olduğunu dile getiren AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Pazar’dan itibaren Suriyeli sığınmacıların Türkiye’ye gönderileceğini ve krizin çözümü için balkan ülkelerine iş düştüğünü söyledi.

Benzer içerikler

Bakanlar Kurulu Toplandı, Mültecilerin Geliş Tarihi Belirlendi

Tatil alanlarından Mültecileri çıkartın!..

En Yeni Resimli Aşk Sözleri 2020 – Güzel Aşk Resimleri

Numan Kurtulmuş basın toplantısı düzenledi!

Başkan Brüksel seyahati öncesi gündemi değerlendirdi

Anlaşmanın yeni bir çığır açtığını, kendisinin de olaya pragmatik yaklaştığını aktaran Donald Tusk, beklediklerinin ötesinde bir anlaşma olduğunu söyledi. Kıbrıs çözümü açısından da bunun bir ilerleme olduğunu söyleyen Tusk, çok önemli bir ilerleme kaydettiklerini dile getirdi.

davutoglu tarihi bir gun onemli bir anlasmaya varildi AB ile Mülteci Anlaşması İmzalandı Gündem  suriyeli sığınmacı mülteci kıbrıs çözümü donald tusk avrupa birliği Ahmet Davutoğlu

Ahmet Davutoğlu da basın toplantısında konuştu ve Suriyeli mültecilerin Ege’de boğulmalarını önlemek amaçlı çalıştıklarını, alınan 3 milyar Euro’nun Suriyeli mülteciler için kullanılacağını, ek 3 milyar Euro verilmesinin de gündemde olduğunu söyledi. Davutoğlu, vize serbestliğinin Haziran’da başlayacağını ve işbirliğine gireceklerini söyledi.

Mültecilerin etnitesinin ayrılmayacağını, bu insanların terör mağduru olduğunu dile getiren Davutoğlu, DEAŞ ile PKK’nın birbirinden ayrı örgütler olmadığını savundu.

Davutoğlu’nun açıklamasından önemli başlıklar:

  • Bugün çok tarihi bir gün. Türkiye AB arasında bir anlaşmaya vardık. Biz görüşlerimizi paylaştık. Bugün şunun farkına vardık. Türkiye ve AB’nin kaderi aynı.
  • 3 milyon Euro sadece Suriyeliler için kullanılacak. Biz para pazarlığı yapmadık. Bu şekilde algılanmamalı.
  • Bizim için önemli olan konulardan birisi de vize serbestliği. Biz üzerimize düşeni yapacağız ve AB’nin de üzerine düşeni yapmasını bekleyeceğiz. 3 koşul Mayıs’a kadar bitecek. Bütün gelişmeler AB’siz bir Türkiye’nin olamayacağını Türkiye’siz de bir AB olamayacağını gösteriyor.
  • Teröre karşı dayanışma konusu da çok önemli. Terör nereden gelirse gelsin beraber çalışmak zorundayız. Yalnız şunu da belirtmek isterim. Bu binanın dışında terörizmi destekleyen bayraklar sallanıyor. Ayrım yapmamalıyız. DAEŞ, PKK aynıdır. Kurbanları aynıdır.
  • Türkiye’nin göçmenlere karşı tavrına dair olumsuz bir yanıt almadık. Bu benim için gurur verici bir şey. Dünya bunu takdir ediyor. Yüzde 10 işsizlik olan bir ülkede halkımız kamplara karşı çıkmadı. Suriyeli olmayanlar için geri kabul merkezleri oluşturulmalı. Göçmenlere bir maceracı gibi davranmamalıyız. Ders almak isteyen bizden faydalanabilir.
  • Türkiye’deki mülteci sayısı değişmeyecek. Bloke edilen fasılların açılması hızlanacak.
  • Bazı Avrupalılar göçmenlere kuşlara yem atar gibi para atıyorlardı. Avrupa gerçeğinin öbür yüzünü de eleştireceğiz. Biz kendi halkımız için yas tutarken terör örgütleri Avrupa’da eylem yaptı.

Yapılan basın toplantısının tamamını aşağıdaki video da izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.