Numan Kurtulmuş basın toplantısı düzenledi!

Gündeme ilişkin basın toplantısı düzenleyen hükümet sözcüsü Numan kurtulmuş bakanlar kurulunda görüşülen ve yakında yürürlüğe girecek olan bazı konulara değindi. Bunun yanında Bombalı saldırıda hayatını kaybedenler için taziye mesajı verdi.

Benzer içerikler

Bakanlar Kurulu Toplandı, Mültecilerin Geliş Tarihi Belirlendi

Ankara’da terör saldırısı (28 ölü, 61 yaralı): 17 şubat 2016

Numan kurtulmuş‘un basın açıklamasından başlıklar.

Vize Muafiyeti

Avrupa birliği ülkelerine türk vatandaşlarının vizesiz geçişini kapsayan yasanın yürürlüğe girmesi için haziran ayında çalışmalara ve görüşmelere başlanacağını söyleyen sayın Kurtulmuş, en kısa sürede uygulamanın yasal bir zemine oturtulacağını belirtti. Bir önceki haberimizde Bakanlar kurulundan bir sözcünün, kimliğini bizde bilmiyoruz, söz konusu vize muhafiyetinin 1 temmuzdan itibaren başlayacağı bilgisini vermişti. Bunun kesin bir bilgi olmadığını belirtelim ancak yapılacak çalışmaların 1 temmuz’a kadar bitmesi düşünülüyor.

AB mülteci anlaşması

Sayın Numan kurtulmuş‘un basın açıklamasında, mülteci anlaşmasına ilişkin konuşması: “4 Nisan’dan itibaren geri alımlar öngörülmektedir. Yunan adalarından alınan bir mülteci için Avrupa’ya bir mülteci gönderilecektir. Şu anda Avrupa Birliği rakam olarak 72 binde sınırlamaktadır. Ancak Merkel’in bu konudaki çalışmalarını biliyoruz. Türkiye’den AB’ye gidecek mültecilerde en çok ihtiyaç içerisinde olanlar seçilecek. Bakıma muhtaç olanlar, ağır hastalar gibi…”

Derbi

Derbi hakkında spekülasyonlar yapılıyor. Değişik kanallardan değişik istihbaratlar alındı. Zor bir karardı. Derbi dünyanın en büyük 5 derbisinden birisidir. Bu kararı almak durumundaydık.

GGS prim borçlarının silinmesi

Yine daha önceki haberimizde 25 yaş altı gençlerin Genel sağlık sigortası prim borçlarının silineceğini yazmıştık. Numan kurtulmuş düzenlediği basın toplantısında konuyla alakalı şunları söylemiştir: “Gençler için 25 yasin altındaki sigorta prim borçları silinecek.”

Ayrı olarak mültecilere vatandaşlık verileceği konusunda medyada ve toplumda dolaçan asılsız iddalara değinen sayın Kurtulmuş, Böyle bir şeyin asla mümkün olmayacağını, ancak nitelikli ve uygun durumdaki suriyelilere çalışma izni verilebileceğini söyledi.

Ak parti hükümeti seçim öncesinde verdiği vaatleri yerine getirmek için meclise gönderecekleri son bahar paketinide yakında tamamlayacak. Bu konuyada değinen sayın kurtulmuş, verdikleri sözlerin hepsini yerine getirerek %100 tamamlayacaklarını, çalışmaların 3 ay içerisinde tamamlanacağını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.