Rusya Türkiye'yi Eleştirdi, Biber ve Nar Alımını da Durdurdu

Orta Doğu’da ve özellikle Suriye’de savaş-gerilim hâli tırmanırken, Rusya Dışişleri Bakanı olan Sergey Lavrov bir basın toplantısı düzenleyerek, bazı açıklamalarda bulundu.

Suriye’deki kriz konusunda çabaların boşa harcandığını ve buna Türkiye’nin eylemlerinin sebep olduğunu aktaran Sergey Lavrov, suçlu olarak Ankara hükümetini gösterdi.

Birleşmiş Milletler tarafından bir ateşkesin onaylandığını dile getiren Sergey Lavrov, Türkiye’nin eylemlerinin buna engel olduğunu, bu sebeple de insan yardım gönderilemediğini ve siyasi sürecin başlayamadığını belirtti. Ülkedeki krizin çözülmesi ve Suriye’de yer alan tüm etnik-dini grupların da görüşmelere katılması gerektiğini söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, dünyadan sert bir tepki beklediklerini dile getirdi.

Buna ek olarak, Rusya Gıda Güvenliği Kurumu olan Rosselkhoznadzor da bir karar aldı ve bugünden itibaren Türkiye’den alınan biber ile nar meyvesinin de durdurulacağını açıkladı. Her ne kadar karar geçici olarak alınmış olsa da, ne zaman sonuçlanacağı henüz netlik kazanmış değil. Kurumun yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’deki biber ile narda sağlığa zararlı maddeler bulunduğu söylendi.

Türkiye hava sahasını ihlal eden bir Rus uçağı geçtiğimiz yılın sonlarında düşürülmüştü ve o günden bugüne iki ülke arasında gerginlik vardı. Hatta Moskova hükümeti, Türkiye’den birçok ürün alımını da durdurmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.