DDoS Saldırılarında Kullanılan Cihazlar Değişiyor 2

DDoS saldırıları uzun yıllardır internet korsanlarının kullandığı bir saldırı. Hem en eski saldırılardan biri hem de en güçlülerinden.

Saldırı bir çok bilgisayarın aynı anda hedef siteden veri istemesiyle oluşan saldırının sonucunda hedef site aşırı yüklenmeden dolayı geçici olarak devre dışı kalmasını sağlamak üzerine kuruludur.

Bu tip saldırıyı yapabilmek için internet korsanlarının elinde bir çok bilgisayarın erişimi bulunmalıdır. Bu bilgisayarın tümüne botnet ağı denir. Şimdiye kadar saldırıların merkezinde olan botnet ağlarında hep bilgisayarlar görülüyordu.
Sucuri isimli bir güvenlik firmasının yaptığı açıklamaya göre botnet ağlarında artık bilgisayarların dışında güvenlik kameraları da kullanılmakta.

guvenlik kamerasi DDoS Saldırılarında Kullanılan Cihazlar Değişiyor İnternet Haberleri  siber güvenlik güvenlik kamerası ile ddos saldırısı güvenlik kamerası dos ddos

Evet yanlış okumadınız bizleri bir nevi korumak için kullanılan güvenlik kameraları internet korsanlarının elinde büyük bir silaha dönüşüyor.

Yaklaşık 25.000 güvenlik kamerasını ele geçirip bir botnet ağı kuran internet korsanları bu botnet ağı sayesinde saniyede 30.000’i aşkın HTTP isteği yapabiliyorlar. Böyle bir veri isteği ile yapılan DDoS saldırısının karşısında durabilecek site çok az.

Bilgisayarlardan oluşan botnet ağlarına kıyasla güvenlik kameralarının botnet ağı daha uzun süre aktif kalabilmekte.

1 Yorum

  1. Evet bugun tadina baktik 300-500 mits lik bir saldiri geldi ancak saldiri daha cok baglanti acip kaynaklari bitirmek uzerineydi ki kaynak var ancak optimizasyon eksikti. Zor bir durum, Allah kimseyi bu saldiriya maruz birakmasin :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.