PayPal Türkiye'den Çekiliyor. Peki Şimdi Ne Olacak?

Özellikle internet alışverişlerinde çokça kullanılan PayPal‘ın Türkiye ofisinin faaliyetlerini durdurma kararı sanal aleme bomba gibi düştü.

Ödeme hizmeti sununa firmaya rakip olarak gözüken BKM Express veya Troy Kart gibi projeler yüzünden firmanın lisans almadığı dedikodularına Paypal BDDK ile lisans anlaşması konusunda sorunlar yaşandığı için lisans almadığını açıkladı.

Elektronik ortamda ödeme hizmeti sunan platformların finansal verilerini ve sunucularını ülke içerisinde tutmasını gerektiren Ödeme Kuruluşları ve Elektronik Para Kuruluşlarının Bilgi Sistemlerinin Yönetimi ve Denetimine İlişkin Tebliğ yüzünden Paypal sorun yaşadı.

BDDK‘nın sanal ortamdaki para akışını kontrol etmek istemesi ve bunu yasal hale getirmesi sonucunda çıkan tebliğe PayPal firması uymadı ve Türkiye’de sunucu bulundurmadı.

Hizmet verdiği bir çok ülkede sunucularını bulundurması ve bu ülkelerle finansal verilerini paylaşmasına karşın Türkiye’de bunu yapmaması sebebiyle BDDK tarafından firmaya lisans verilmedi.

Şu anda firmanın Türkiye’de yeniden hizmet verebilmesi için Türkiye’de sunucu barındırması gerekiyor ki şimdilik bu mümkün gözükmüyor. Sunucularını taşısa bile bu ancak 2017 yılının sonlarında olacaktır. Bu yüzden şimdilik PayPal’ın ülkemizde yeniden faaliyete geçmesi zor gözüküyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.