RapidShare pes etti (kapanıyor)..

Bir dönemin en popüler dosya paylaşım sitelerinden birisi, hatda lideriydi rapidshare. Ancak başına gelmeyen kalmadı. Telif davalarından beli bükülen site yönetimi, ödediklerinin yanında hala devam eden davalardan ve kötü gidişinin etkisiyle artık pes etmeye karar verdi. 31 Mart 2015 tarihinde verdiği hizmeti durduracak olan rapidshare üyeleri için 28 şubat 2015 tarihine kadar aktif olacak. Sonrasında elveda..

Rapidshare neden kapanıyor ?

Bunu genel olarak bir kaç konu başlığı altında toplayabiliriz. Çünkü çöküşe giden yolda rapidshare gibi dünya devi bir siteyi dize getirecek şeyler çok kısıtlıdır. Aynı şeyin bizimde başımıza gelmemesi dileğiyle kendimce sebeplerini sıralayayım.

1 – Korsan içerik ve telif hakkı davaları

Rapidshare korsan içerik barındırdığı dönemde ciddi bir liderliği ve kazancı elinde bulunduruyordu. Nerdeyse bütün siteler içeriklerini paylaşırken rapidshare sitesini kullanıyor, indirmeler içinde ciddi bir üyelik ve premium yani ücretli üyelik satışı gerçekleştiriyordu.

Ancak ardı ardına kapanan dosya paylaşım sitelerinin ardından, rapidshare lehine açılan telif hakkı davalarının bazılarını kaybetmesi, özelliklede kaybettiği davalarda telif hakkı sahiplerine ödenmesi kararlaştırılan milyon dolarlık yükün altından kalkması hiçde kolay olmadı. Öldürmedi ama yaraladı, yavaşlatdı ve bazı şeyleri değiştirmesi gerekti, isde bunu ikinci konu başlığımızda inceleyeceğim.

2 – Yanlış strateji ve idare

Yapılan onca eziyetden sonra ayakta kalmaya çalışan rapidshare sitesi ve yönetimi, kurtuluşu içeriklerine ciddi bir kısıtlama getirmede ve verdikleri servisleri farklı bir alanda değiştirmede buldu. Ancak bu günümüz şartlarında kullanıcıların işine yaramıyor, bir o kadarda pahalıya geliyordu. Yüklenen içeriklerin ertesi gün silinmesi, doğal olarak ciddi bir kullanıcı kaybına neden oldu. Zaten içerik servislerinin farklı bir alanda değişmesi var olan kullanıcılarıda uzaklaştırdı. Yanlız kalan rapidshare pes etmek zorunda kaldı.

Ne yapabilirdi?

Çok basit, günümüzde popüler olan box, disk, drive, cloud şeklinde bir yönde ilerleyebilirdi. Bu şuanda popüler olan bir çok sitenin önünü kapatacaktı ancak kendileri eski popüleritesine ulaşacaktı. Rapidshare günümüz teknolojilerini göz önüne almadı, bu yönde bir çalışma yapmadı. Gündem takipi ve yönetimi herzaman bir şirketin geleceğini olumlu yada olumsuz yönde etkiler. Siz kullanıcıların isteklerini iyi analiz edemez, kafanıza göre hareket ederseniz sonucu bu şekilde bir son olacaktır.

Bu arada hazır siteyi kapatıyorlar hayrina bana verseler ya :D

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.