Uber'de Hacklendi!

Son dönemlerde hacklenen şirketler ve siteler kervanına Uber‘de eklendi.

Fakat bu sefer bu hacklemeden zarar gören uygulamanın kullanıcıları değil firmanın kendisi oldu. Bir çok ülkede davalardan dolayı küçülmeye giden hatta bazı ülkelerde faaliyetlerini durduran şirket bu sefer de başı hackerlarla derde girdi.

Ünlü ulaşım şirketi kullanım yüzdesi arttırmak için kullanıcılarına hediye indirim kodları vermekteydi. Bu şekilde kullanıcılar daha ucuza ulaşım imkanına sahip oluyordu.

İnternet korsanları işte bu indirim kodlarını hedef aldılar. İndirim kodu veren algoritmaya saldıran hackerlar 25.000 dolara kadar indirim koduna erişim sağlamaya başladılar.

İşin ilginç yanı ise bu indirim kodlarına brute-force denilen eski bir yöntemle ulaşılması. Brute-force tekniği deneme yanılma yöntemi ile benzer özelliğe sahip. Hacker indirim kodun elde edebilmek için sürekli deneme yaparak açığı bulmaya çalışıyor. Doğru kodu bulduğunda ise indirim kodu olarak Uber servislerinde kullanıyor.

Uber gibi büyük bir şirketin bruce-force gibi bilinen en eski hackleme yöntemine izin veren bir sistem kullanması gerçekten şaşırtıcı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.