Sivrisineklere Dikkat; Zika Virüsü Türkiye'de!

Brezilya’da başlayıp gündeme oturan Zika Virüsü uyarısı, Türkiye’yi de sarmış durumda. Özellikle hamile kadınlara sivrisinek ısırığı gibi hissettiren fakat aslında, zika virüsünü bünyeye bırakan Aedes cinsi olan sivrisineklere karşı dikkatli olunmalıdır.

Hamile kadınların bünyesine bulaştırdığı virüs sonucunda çocukların kusurlu doğmalarına sebep olan Zika virüsü; kış aylarında ülkemizde sivrisinek barınmadığı için bir sıkıntı doğurmasa da içinde bulunduğumuz yaz ayları için aynı durum düşünülmüyor. Salgın niteliğine ulaşmayacağı düşünülen fakat hafife de alınmaması gereken virüs hakkında herhangi bir tedavi yöntemi ve tedavi ilacı da üretilmiş değil.

Bu konuda araştırmalarını yürüten ve kişilere tavsiyelerde bulunan Anadolu Sağlık Merkezi Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Türkoğlu, virüsün gebe kadınlara bulaşması ihtimalinde; bebeklerin beyin özürlü, ölü hatta düşük yapılarak dünyaya getirilebileceğini belirtiyor. Ayrıca henüz yaz aylarının gelmemesiyle netleşemeyen bilgiler dahilinde yaptığı açıklamada; “Yine de gebelerin enfeksiyondan kaçınmaları ve eğer enfekte oldularsa sık gebe takipleriyle anne sağlığı ve bebek gelişiminin izlenmesi önemlidir.”  diyerek sık kontrollere devam edilmesi gerektiğini vurgulamış oldu.

Aedes sineklerinin Türkiye’ye hangi yollarla girildiği bilinmese de bu sineklerden yapılan incelemelerde herhangi bir Zika virüsü bulunmadığını belirten Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Türkoğlu; “Yapılan bilimsel araştırmalarda ülkemizde bulunan Aedes sivrisineklerinde Zika virüsü bulunduğuna dair bir kanıt elde edilmemiştir.’’ diyerek açıklamada bulundu.

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla ulusal seyahatlerin artacağı düşünüldüğünde gebe kadınların salgın tehditi bulunan ülkelere seyahat etmemesi gerektiğini vurgulan Mikrobiyoloji Uzmanı Profesör Doktor Salih Türkoğlu; “Salgın bulunan ülke ve bölgelere gebelerin seyahat etmemesi ve bu bölgelere seyahat etmiş tüm kişilerin seyahatleri sırasında sivrisinek temasına karşı duyarlı olması, enfekte olduğu belirlenmiş bireylerin ülkemizde sivrisineklerle temasının engellenmesi gibi önlemler ülkemizde yaz aylarında da salgın gelişmesinin önüne geçecektir.”  diyerek açıklamalarda bulundu.

Zika virüsü kapmış olabilecek hastalarda hangi belirtiler aranır?

Daha önceki virüsü kapmış ve bu virüse bağlı rahatsızlıklar geçirmiş kişiler incelendiğinde belirtileri; ateş, döküntüler, kas ve eklem ağrısı, gözlerin sulanması, gözlerin kızarması, göz içlerinde yanma hissi ve baş ağrısı olarak sıralanabilmektedir. Bu belirtiler doğrultusunda, Mikrobiyoloji Uzmanı Profesör Doktor Salih Türkoğlu; hastalığın hafif olarak seyredildiğini ve çok şikayetlerin çok şiddetlenmeden tamamen son bulduğunu belirtti. Fakat özellikle gebe bayanların sivrisinek bulunan her ortamda ekstra korunması gerektiğini de açıklamasına ekledi. Bugüne kadar bu virüse yakalanmış kimsenin olmaması iyi bir gelişme fakat bu virüsü tamamen ortadan kaldıracak herhangi bir aşı ya da tedavi henüz bulunamadı.

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (KLİMUD), Zika virüsünün ilk olarak Brezilya’da ortaya çıktığını belirtti ve bu konuda Mikrobiyoloji Uzmanı Profesör Doktor Salih Türkoğlu; “ilk vaka sonrasında enfekte kişi sayısı hızla artış gösterdi” diyerek konuştu.

Seyahat etme isteklerinin engelleneceği ülkeler arasında ; Panama, Meksika, Fransız Guyanası, Honduras, El Salvador, Martinik, Surinam, Kolombiya ve Venezuela bulunuyor. Bu ülkelerde Zika virüsü nedeniyle hastanelere başvuran sayısı oldukça çok olduğu için riskli ülkeler olarak da tanımlanabiliyor. Ayrıca ABD’de bulunan tüm virüslerin aslında dışarıdaki ülkelerden seyahatler sırasında taşındığını belirten Mikrobiyoloji Uzmanı Profesör Doktor Salih Türkoğlu bu konuda; “Riskli bölgelere seyahat öyküsü olan kişilerde 2015 yılının sonlarında İngiltere ve Hollanda’da ve Ocak itibariyle de Danimarka ve İsviçre’de etkenin ülke dışında virüsü alan kişiler olduğu belirlendi.”  diyerek açıklamada bulundu.

Ülkemizde Zika virüsü belirtileri ile hastanelere başvuran herkes için yapılabilecek testlerin mümkün olduğu ve tüm testlerin Dünya Sağlık Örgütü vasıtasıyla yapıldığı da bu konu hakkındaki açıklamalar içerisinde yerini aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.