Huawei Android'den Vazgeçiyor mu?

Huawei firmasının kendi işletim sistemini geliştirdiği konusunda iddialar uzun süredir vardı. Samsung firmasının Android işletim sisteminden vazgeçip kendi geliştirdiği işletim sistemi Tizen‘e geçebileceği haberleri sonrasında Huawei içinde aynı haberler ortaya atılmaya başlandı.

Android için EMUI 5.0 arayüzünü geliştirmek ile meşgul olan Huawei diğer yandan kendi işletim sistemini de geliştiriyor. Üstelik bu projenin başında Apple‘dan ayrılmış Abigail Brody var. Geliştirici ekipte ayrıca eski Nokia çalışanlarının da bulunduğu söyleniyor.

Kendi işletim sistemini geliştiriyor olsa bile Huwaei Android‘den vazgeçiyor değil. İşletim sistemini sadece kendisini garantiye almak için geliştirdiği söyleniyor. Google‘ın Android üzerindeki etkisi bilinmekte. Google işletim sistemi üzerinde 3. parti geliştiricilere kısıtlaması veya yazılım desteğini çekmesi durumunda firma kendi işletim sistemine dönecek.

İki dev firmanın kendi işletim sistemlerini geliştiriyor olması gelecekte amiral gemisi telefonların rekabeti dışında işletim sistemi rekabetinin de olabileceğini gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.