Sailfish İşletim Sistemine Sahip Intex Aqua Fish

Intex firması uzun süredir Sailfish OS işletim sistemine sahip akıllı bir telefon üzerinde çalışıyordu. Ve bu yılın başlarında düzenlenen Mobil Dünya Kongresi‘nde Sailfish 2.0 işletim sistemine sahip Aqua Fish‘i duyurdu.

Duyurudan sonra işletim sistemindeki bazı sorunlardan dolayı Nisan ayında tanıtılması planlanan telefon dün yapılan etkinlikte tanıtılabildi.

Sailfish işletim sistemi Android işletim sisteminde olduğu gibi Linux çekirdeği üzerine kurulu bir sistem ve tamamen açık kaynak kodlu. Android’in yarı kapalı bir işletim sistemi olduğu düşünüldüğünde Sailfish oldukça gelişmeye açık bir sistem.

Ne kadar geliştirilmeye açık bir sistem olsa da en büyük sorunu Windows Phone‘da olduğu gibi potansiyeli yüksek ama kullanıcısı az bir sistem olması. Bu yüzden uygulama sayısı oldukça az.

Fakat yeni versiyonunda Android uygulamalarına verilen destek oldukça arttırılmış. Bu ileride Android uygulamalarının bütününün Sailfish işletim sisteminde çalışması demek olabilir.

5 inç büyüklüğünde 1280×720 çözünürlüğünde IPS ekrana sahip olan cihaz gücünü Snapdragon 212 işlemcisinde alıyor. 2 Gigabayt Ram ve 16 Gigabayt depolama kapasitesi ile gelen telefonda 8 Megapiksel arka kamera ve 2 Megapiksel ön kamera bulunmakta.

Cihaz 81 dolar fiyat etiketiyle piyasaya sürülmüş durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.