Eğer telefonunuzun pili olması gerektiğinden daha çabuk bitmeye başladıysa, bu ona yeteri kadar iyi bakmadığınızı gösterir. American Chemical Society’nin yayınladığı bir video akıllı cihazlarımızda kullandığımız pillerin nasıl çalıştığına ve onlara nasıl iyi bakacağımızı gösteriyor. Kullandığımız cihazın pilinin daha uzun süre dayanması için yapmamız gerekenler;

  • Aşırı Isıdan Koruyun: Isı pilinizde oluşan kimyasal reaksiyonları hızlandırır ve daha çok şarj yapmanıza neden olur. Ayrıca aşırı ısı pilinizde bulunan kimyasalların pilden sızmasına da neden olabilir. Bu sızma pilinize geri dönüşü olmayan zararlar verir veya patlayabilir.
  • Pilinizin Tamamen Bitmesine İzin Vermeyin: Nikel pillerin aksine asla lityum-ion pillerinizin tamamen bitmesine izin vermeyin. Lityum-ion piller asla kapasitesini unutmaz ama maksimum kapasiteleri zaman geçtikçe düşmeye başlar. Ve bu kapasite düşüklüğünü şarjın tamamen bitmesini sağlayarak hızlandırırsınız. Eğer telefonunuz kapanmak üzereyse, zararı engellemek için siz kendiniz kapatın.
  • Her zaman %50’de Tutun: Eğer telefonunuzdan uzun bir uzaklaşacaksanız. Tatile veya bir süre başka bir telefon kullanacaksanız, pil yarım şarjdayken kapatın ve serin bir yerde muhafaza edin. Bu kapasite düşüklüğünü ve pilinizde oluşabilecek kalıcı hasarları önleyecektir.

Şunu unutmayın her ne yaparsanız yapın, piller her yıl %4 ile %20 arasında kapasite düşüklüğü yaşarlar. Yukarıdaki öneriler sadece pilinizi daha uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanmanızı sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.