900 Milyon Android Cihazı Güvenlik Riski Taşıyor

Android telefonlar yine bir güvenlik açığı tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Check Point güvenlik firması tarafından açıklamaya göre Qualcomm yongalarında belirlenen 4 farklı açık yüzünden Qualcomm yonga setini kullanan 900 milyon Android cihazı risk altında.

Benzer içerikler

Facebook Messenger 1 Milyar Kullanıcıya Ulaştı

Quadrooter adı verilen bu güvenlik açıkları sayesinde kötü niyetli kişiler bu açığın bulunduğu cihazın başlangıç ayarlarına, kişisel verilerine, kamera gibi donanım bileşenlerine ulaşabiliyor. Fakat kötü niyetli kişilerin bu açığı kullanabilmesi için özel olarak geliştirilmiş uygulamaları kullanıcıların cihazlarına farkında olmadan kurması gerekmekte.

Google Nexus 5X, Nexus 6, Nexus 6P, Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge gibi bir çok popüler telefon da bu riskin altında. Hatta dünyanın en güvenli akıllı telefonu olarak lanse edilen BlackBerry DTEK50 bile bu güvenlik açıklarını bulunduruyor.

Qualcomm firmasında yapılan açıklamaya göre güvenlik açıklarını kapatacak olan yamalar çoktan hazırlanmış ve üretici firmalara dağıtımı geçtiğimiz ay yapılmış. Bir çok firma yayınladıkları güvenlik yamaları ile bu açıkları gidermiş durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.