Android uygulama güncellemeleri uygulamanın tam boyutundan daha küçük olmasına rağmen halen çok fazla miktarda veri tüketmekte.

Bu durum güncellemelerin hücresel bağlantılardan daha çok Wi-fi bağlantısı üzerinden yapılmasını zorunlu kılıyor. Fakat Google mühendisleri bu soruna bir çözüm bulmak için uzun süredir çalışmaktaydılar. Sonunda uygulama güncellemelerine yeni bir yaklaşım getirmeyi başardılar. Yeni yöntem “dosya dosya yamalama” olarak adlandırılmakta. Bu yöntem sayesinde güncellemenin boyutu uygulamanın kendisinden %65 daha küçük boyuta ulaşabiliyor hatta bu oran %90’lara da çıkabiliyor.

Bu teknik uygulama paketi içerisindeki sıkıştırılmamış dosyalardaki değişikliklerin belirlenmesi ile başlıyor. Google uygulama ile güncelleme dosyaları arasındaki değişiklikleri buluyor ve bununla ilgili bir yama oluşturuyor. Sadece değişen dosyaları içerdiği için yama boyutu oldukça düşük oluyor. Güncelleme işlemi sırasında cihazınız uygulama paketini açıyor yamayı uyguluyor ve daha sonra yeniden sıkıştırarak kullanımınıza sunuyor.

Google şu anda bu yeni tekniği sadece otomatik güncellemelerle sınırlamakta. Çünkü teknik her ne kadar veri tasarrufu sağlasa da ek işlemci gücü gerektirmekte. Bu durum eski donanıma sahip cihazlarda sıkıntı çıkartabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.