Apple ve Nokia Patent Konusunda Anlaştılar

Son aylarda, Apple patent lisansı ile ilgili bir çok dava açtı. Şirket, Qualcomm ile yaşadığı kavga devam ederken, bugün yaptığı anlaşmazlıklardan birinin fikri mülkiyet haklarını kullanması için Nokia ile çok yıllı bir anlaşma imzalayarak çözüldüğünü doğruladı.

Benzer içerikler

Nokia neden başaramadı?

Huawei Android’den Vazgeçiyor mu?

WhatsApp Uçtan-uca şifreleme Ne İşe Yarıyor?

Nokia, geçtiğimiz yılın sonunda Apple’ı, iPhone ve iPad gibi cihazlarda kullanılan teknolojilere ilişkin patentleri almaktan vazgeçtiği için dava etmişti. Firmanın bazı Nokia teknolojileri için bir anlaşması vardı ancak ekran ve kullanıcı arabiriminden yonga setlerine ve video kodlamaya kadar her şeyi kapsayan 32 diğer patentte teklifler vermedi.

Yeni sözleşme kapsamında Nokia, Apple’a “ağ altyapısı ürünleri ve hizmetleri” sağlayacak. Öte yandan firma, Nokia ürünlerini – daha önce Withings markasına ait olanları – perakende ve çevrimiçi mağazalardaki stoklamaya devam edecek. Her iki şirketten de gelecekteki “dijital sağlık girişimleri” konusunda birlikte çalışmaları konusunda iddialar var.

Nokia Baş Hukuk Müşaviri Maria Varsellona “Bu Nokia ile Apple arasında anlamlı bir anlaşma” dedi. “Apple ile olan ilişkimizi, mahkemede düşman olmaktansa müşterilerimizin yararına çalışan iş ortaklarına taşımaktayız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.