Chrome’dan Flash’ı Bitiren Karar Geldi

Chrome tarayıcısı 55. Sürümü ile Adobe Flash’ın fişini çekti. Ünlü internet tarayıcısı Adobe Flash’ın yerine HTML5’i varsayılan haline getirdi.

Güvenlik açıkları nedeniyle Adobe Flash’ın yerine HTML5’i varsayılan olarak kullanma planlarını daha önce açıklayan Google, internet tarayıcısının performansına ciddi darbe vurduğunu belirttiği Flash’ın ipini çekmiş oldu. Windows, Mac ve Linux platformları için sunulan ünlü internet tarayıcısında siteler için HTML5 varsayılan haline geliyor. En popüler internet siteleri arasında yer alan YouTube.com, Facebook.com, Yahoo.com, VK.com, Live.com, Yandex.ru, OK.ru, Twitch.tv, Amazon.com ve Mail.ru sitelerinde Flash desteği sürdürülecek. Fakat diğer siteler ilk ziyaret edildiğinde Chrome kullanıcılarına Flash’ı aktif etmek isteyip istemedikleri konusunda bilgilendirme yapacak.

Yeni sürüm ile birlikte sadece Flash’ın ipi çekilmedi ayrıca CSS otomatik sözcük kesme özelliği de kullanıcılara sunuldu. Bu özellik sayesinde satır kaydırma sırasında tarayıcı sözcük keserek metin sütunlarını görsel olarak daha uyumlu görünmesini sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.