Bu da Dudak Okuyabilen Yapay Zeka

Oxford Üniversitesi’nde görevli bilim adamları yaptıkları çalışmalar sonucunda insanların dudak hareketlerini okuyarak söylenenleri doğru bir şekilde anlayabilen yapay zeka teknolojisini geliştirdiler.

Benzer içerikler

Ölüm, Veda Sözleri Resimli – Veda Mesajları Ve Sözleri

Beden Dili Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Detay

En Yeni Resimli Duygusal Sözler – Anlamlı, Etkileyici Duygusal Sözler

En Yeni Resimli Güzel Sözler – Anlamlı, Etkileyici Sözler

İyilik İle İlgili Resimli Sözler – Anlamlı, Etkileyici İyilik Sözleri

Teknoloji oldukça gelişmiş durumda ki dudak okuma konusunda uzman olan insanlardan 1.78 kat daha tutarlı tahminler yapabiliyor. Yapay zekanın ismi ise LipNet. Dudak okuma teknolojisi daha önce de geliştirilmişti. Geliştirilen en iyi teknoloji yüzde 79.6 oranın da doğruluk payına sahipti. LipNet ise yüzde 93.4 doğruluk oranı ile oldukça başarılı. Dudak okuma konusunda uzman olan insanlar sadece yüzde 52.3 oranında doğru okuma yapabiliyor. LipNet bu konuda da insanları geride bırakmayı başarıyor.

LipNet kendini derin öğrenme teknolojisini kullanarak eğitmekte. Bunu sisteminde bulunan 3 saniyelik 29 bin adet video sayesinde başarıyor. Fakat Oxford Üniversitesi yetkilileri teknolojinin halen mükemmel olmadığını ve geliştirilmeye devam edeceğini belirtiyor. Teknolojinin yüzde yüz doğru olarak dudak okuyabilen bir teknolojiye geliştirilmesi işitme engelli insanlar için oldukça faydalı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.