DeepMind Enerji Tüketimini %15 Düşürdü

Google 2014 yılında DeepMind adlı yapay zeka geliştiren bir şirketi satın almıştı. Bu şirketi daha sonra AlphaGo uygulaması ile tanımıştık. AlphaGo uygulaması sayesinde firmanın geliştirmiş olduğu DeepMind adlı yapay zeka GO oyununu oynayabiliyordu. Hatta yapay zeka bu oyunu o kadar iyi oynamaya başladı ki dünyanın en iyi GO oyuncusunu yenmeyi başardı.

Firmanın geliştirdiği yapa zeka kendini sürekli geliştirebilen bir mekanizmaya sahip. Google bu yapay zekayı enerji tüketimini azaltmak için kullanmaya karar vermiş. Bunun için devasa büyüklükteki data merkezinin bütün enerji yönetimini yapay zekaya emanet etmiş. Sonuçta %15 gibi inanılmaz bir iyileştirmeye imza atmışlar.

%15 iyileştirme neden inanılmaz diye sorarsanız rakamlara bakmanız gerekir. Amerika’da enerji ücretleri megawatt başına 25$ ile 40$ arasında değişmekte ve 2014 yılında Google 4.402.836 megawatt enerji tüketmiş. %15‘in ne kadar büyük bir rakam olduğunu buradan anlayabilisiniz.

DeepMind veri merkezlerinde bulunan 120 farklı değişkeni konrtol ederek bu büyük faydayı sağlamayı başarmış. DeepMind şirketinin kurucu ortağı Demis Hassabis bunun kendileri için bile şaşırtıcı olduğunu belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.