Dünyanın İlk Güneş Paneli Döşenmiş Yolu Fransa’da

Fransa’nın Normandy bölgesinde bulunan Tourouvre-au-Perche köyü güneş panellerini çatıdan yola indirdi. Böylece köy dünyanın ilk güneş paneli döşenmiş yoluna sahip oldu.

Benzer içerikler

Resimli Yeni Evli Çiftlere Tebrik Mesajları – Evlilik Tebrik Mesajları

Kısa Anlamlı Sözler – Anlamlı Kısa Sözler, Resimli Anlamlı Sözler

Aşk Sözleri Kısa – Resimli Kısa Aşk Sözleri

Anneler Günü Kutlama Mesajları, Anne İle İlgili Sözler – Anneler Günü

Osmanlı Devleti / Türkiye Cumhuriyeti Devleti Tarihi Yardımları

Köyün yolunun 1 kilometrelik kısmı, 2800 metrekare elektrik üreten panellerle döşenmiş. Yolun açılışı ülkenin Çevre Bakanı Segolene Royal tarafından yapılmış. Paneller yolu kullanan yaklaşık 2000 araca karşı korumak için koruyucu reçine ve silikon ile kaplanmış. Bu kaplama ayrıca lastiklerin yolu daha iyi kavramasına yardımcı oluyor. The Guardian’ın haberine göre Wattway isimli bu teknolojinin yoldaki sokak lambalarına ve köydeki 3400 kişiye gelecek iki yıl için enerji sağlaması bekleniyor.

Aslında bu yeni bir fikir değil. Hollanda Amsterdam’da daha küçük bir proje olarak normal yola değil bisiklet yoluna 2014 yılında uygulanmıştı. Eğer proje başarılı olursa Çevre Bakanı Royal ülkenin bütün yollarında her bir kilometrede bir yapılmasını istiyor. Fransa da şu anda toplamda 1 milyon kilometre yol bulunmakta.

Tabi bu teknolojinin bir de maliyeti bulunmakta. 1 kilometrelik yol yaklaşık 5.2 milyon dolara mal olmuş. Projenin değeri bu yüzden oldukça sorgulanmakta. Fakat yolun üreticisi Colas firması maliyeti düşürmek adına çalışmalara devam edeceklerini açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.